30/10/2019
Ice Cream Lovers 8 19 6 16 3 52 -
TECHbuddy 14 10 12 13 8 57 -

Νικήτρια στη παράταση η TECHbuddy!

To βράδυ της Τετάρτης στα κλειστά του Προμηθέα, οι περσινοί πρωταθλητές Ice Cream Lovers υποδέχτηκαν την TechBuddy. Το παιχνίδι ήταν πολύ σκληρό, θύμισε παλιό δυνατό μπάσκετ, ενώ δεν έλλειψαν και οι αποβολές με 5 φάουλ! Το ματς πήγε στην παράταση χάρις στις βολές του Ντούβα, αλλά οι Lovers δεν άντεξαν και έχασαν από την Tech ύστερα από 45 αγωνιστικά λεπτά με σκορ 52-57!

Mέτρια ξεκίνησαν οι δύο ομάδες στην πρώτη περίοδο. Oι πρωταθλητές άρχισαν δυναμικά με ένα σερί 5-0 αλλά βρήκαν την απάντηση από την Tech, η οποία έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με έξι πόντους. Aπό δύο καλάθια είχαν οι Μενεγής και Βαλέρης. Για τους φιλοξενούμενους 5 πόντους με ένα τρίποντο είχε ο Χατζούλης.

Η καλύτερη ομάδα του περσινού πρωταθλήματος απάντησε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με πολύ καλή άμυνα αλλά και συνεργασία έκλεισε την περίοδο στο +3 με το σκορ του δεκαλέπτου να είναι 19-10! Τέσσερα τρίποντα πέτυχαν οι Lovers στο δεκάλεπτο. Από αυτά δύο ανήκαν  στον Αραμπατζή. 5 πόντους είχε και ο Αθανασίου, ενώ για την Τech από δύο καλάθια είχαν Μενεγής και Μπιλιάνης.

Το διάλειμμα του ημιχρόνου φαίνεται ότι βοήθησε τους παίκτες του Βαλέρη. Με μεγάλη συγκέντρωση και οργάνωση ανέτρεψαν το -3 και έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με ένα τρίποντο. Πέντε διαφορετικοί παίκτες σκόραραν για την Τech, κάτι που δείχνει ότι έχουν ποικιλία στην επίθεση. ένα τρίποντο είχε ο Χατζούλης για τους «παγωτατζήδες» οι οποίοι ήταν εκτός ρυθμού.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο. Οι δύο ομάδες ήταν εμφανώς κουρασμένες από το πολύ σκληρό παιχνίδι. Παρόλα αυτά, η TB είχε το προβάδισμα σχεδόν σε όλο το μέρος του δεκαλέπτου. Όταν όμως η μπάλα έκαιγε, ο Ντούβας με 2/2 βολές έστειλε το ματς στην παράταση! 4 πόντους είχε ο Μενεγής, ενώ 3 ο Κωνσταντόπουλος για την TechBuddy! Για τους Lovers 5 είχε ο Αραμπατζής με ένα τρίποντο!

Στην παράταση του αγώνα, οι γηπεδούχοι δεν είχαν δυνάμεις, ξέμειναν από ενέργεια και αυτό φάνηκε. Έβαλαν μόλις τρεις πόντους που ήταν όλοι από βολές! Αντίθετα, ηTechBuddy έδειξε ψυχή και με τέσσερις βολές του Aμπατζή και ένα τρίποντο του Μπιλιάνη πήρε το ροζ φύλλο αγώνα και τη νίκη με σκορ 57-52!

Mvp ήταν ο Γιάννης Βαλέρης με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ (0-7), 1 ασσίστ, 6 κλεψίματα και 1 λάθος σε 38:20 λεπτά. Σούταρε 4/8 δίποντα (50%), 0/3 τρίποντα (0%) και 2/3 βολές (66,7%). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Μαραγκός με 6 πόντους και 9 ριμπάουντ (3-9). Παράλληλα, είχε 2 ασσίστ, 2 κλεψίματα  και 1 λάθος σε 31:47 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 2/3 δίποντα (66,7%) και 2/2 βολές (100%).

Σαν σύνολο, οι ICL είχαν 7/29 δίποντα (24,1%), 7/25 τρίποντα (28%), 17/33 βολές (51,5%), 48 ριμπάουντ (12-36), 11 ασσίστ, 10 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 37 λάθη. Η TechBuddy είχε 20/62 δίποντα (32,2%), 1/11 τρίποντα (9,1%), 14/26 βολές (53,8%), 42 ριμπάουντ (13-29), 2 ασσίστ, 23 κλεψίματα, 1 τάπα και 21 λάθη.

Ice Cream Lovers (Μιχαλόπουλος): Χατζούλης 8 (10 ριμπ), Βασιλείου 8, Αθανασίου 5, Τσαρμπόπουλος 6, Στεφανάτος 1, Μαραγκός 8 (9 ριμπ), Κανελλάκης 1 (8 ριμπ), Αραμπατζής 12, Ντούβας 5.

TechBuddy (Μακεδόνας): Βαλέρης 10, Μπιλιάνης 8, Παπαδημητρόπουλος 3, Γεωργιόπουλος 4, Κατσιγιάννης , Χουρδάκης, Αμπατζής 10, Μενεγής 15 (10 ριμπ), Κωνσταντόπουλος 7.

Τι μας άρεσε:  Αν και ο Ντούβας ήταν πάρα πολύ άστοχος, σκόραρε τις 2 πιο σημαντικές βολές του αγώνα, στέλνοντας το ματς στην παράταση!