16/09/2023
Old Firm BC 12 12 15 17 - 56 -
Singular Logic 19 11 13 16 - 59 -

Νικήτρια στο... θρίλερ η Singular Logic!

Δραματική ήταν η πρεμιέρα της Old Firm και της Singular Logic στην Development League, καθώς οι δύο ομάδες μας προσέφεραν όμορφο θέαμα και συγκινήσεις. Η ομάδα του Ντουμάνη ήταν πιο ψύχραιμη στο φινάλε και ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις της στη νέα κατηγορία.

Με πιο... μυαλωμένο μπάσκετ, τρίποντα του Παπακώστα και δίποντα των Σιαρέ και Παλιοκώστα, η Singular Logic προηγήθηκε με 12-19 στο δεκάλεπτο, δείχνοντας ταυτόχρονα ότι βρίσκεται σε καλή κατάσταση. Οι γηπεδούχοι με οργανωτή τον Καλαμπάκο και πρωταγωνιστές τους Μουγκαράκη και Κανελλόπουλο προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ.

Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό και προσθέτοντας επιπλέον παίχτες στην επιθετική εξίσωση (Καραχάλιος), οι φιλοξενούμενοι "έχτισαν" διψήφια διαφορά και έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. Τη λύση στην επίθεση της Old Firm έδωσε ο Νίνος προερχόμενος από τον πάγκο, μειώνοντας σε 24-30 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Ίδιο ήταν το σκηνικό της αναμέτρησης στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους "μπλε" να παίρνουν αρχικά ένα προβάδισμα ασφαλείας χάρη στα καλάθια των Καραχάλιου και Αναστασόπουλου και τους γηπεδούχους να απαντούν με τους Κανελλόπουλο και Ξυλιά και να κάνουν το σκορ 39-43.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και τις δύο ομάδες να παλεύουν με όλες τους τις δυνάμεις για τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι όντας πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά κατάφεραν να βάλουν μεγάλα σουτ με τους Καραχάλιο και Σιαρέ και να ξεκινήσουν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το παιχνίδι στη μοίρα του, καθώς προσπάθησαν με τους Καλαμπάκο και Μακρή να "κλέψουν" τη νίκη, ωστόσο το αποτέλεσμα δεν ήταν το επιθυμητό γι' αυτούς.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Καραχάλιος με 17 πόντους (5/12 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/7 βολεε). Οι γηπεδούχοι είχαν 12/29 δίποντα, 6/31 τρίποντα και 14/27 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/60 δίποντα, 4/13 τρίποντα και 11/24 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ.

Old Firm (Καλαμπάκος): Βασιλείου 1, Δημητρίου, Καλαμπάκος 13 (2), Κανελλόπουλος 13 (3), Μακρής 5, Μουγκαράκης 5, Νίνος 6, Νομικός, Ντραγκότι 7 (1), Ξυλιάς 6

Singular Logic (Ντουμάνης): Αναστασόπουλος 12 (1), Αράπογλου, Θεοχάρης, Ιγκνιάτοβις 1, Καραφώτης 4, Καραχάλιος 17 (1), Λυμπεράκος 1, Μπόσκος, Παλιοκώστας 4, Παπακώστας 6 (2), Σιαρές 9, Σκαρδούτσος 1

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες στο παρκέ και η συγκλονιστική εμφάνιση του Καραχάλιου.