13/10/2021
Peteenagers BC - - - - - 41 -
Oklaχώμα - - - - - 46 -

Νικήτρια του ντέρμπι η OKLAXΩΜΑ!

Κανονικά θα άρχιζα λέγοντα το τυπικό «Στα πλαίσια της β’ αγωνιστικής», αλλά επειδή ο Μουλαγιάννης εκτός από παίχτης είναι και ειδήμων αρθρογράφος θα ξεκινήσω αλλιώς αυτή την φορά. Ένα ενδιαφέρον παιχνίδι έλαβε μέρος στον Καστελόκαμπο. Πιο αναλυτικά, οι νεόφερτοι Peteenagers αναμετρήθηκαν με την OklaΧώμα. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις 2 ομάδες να είναι neck to neck σχεδόν καθ’ όλη την διάρκεια. Μπορεί οι «πετεινοί» με μπροστάρη τον Λέζο να προσπάθησαν αρκετά, αλλά τελικά λύγισαν στην πίεση της OklaΧώμα. Το ματς έληξε 41-46 υπέρ της ομάδας του Μπερδέση!

14-12 ήταν το επιμέρους σκορ της 1ης περιόδου. Δυνατά ξεκίνησαν και οι 2 ομάδες. 8 πόντους είχε ο Λέζος με Δημητριάδη και Χατζαντώνη να ακολουθούν έχοντας από 1 τρίποντο έκαστος για τους Peteenagers. 3 καλάθια πέτυχε ο φορμαρισμένος Γεωργακόπουλος και από 1 τρίποντο είχαν οι Ψαλτάκης και Μπερδέσης.

Στον ίδιο ρυθμό κινήθηκε το 2ο δεκάλεπτο του αγώνα. Σειρά στο σκοράρισμα για τους «πετεινούς» πήρε ο Ασπρούλιας με 2 καλάθια . 10 έκανε τους πόντους του ο Γεωργακόπουλος ενώ τα πρώτα του 2 καλάθια στο ματς πέτυχε ο Σολδάτος. 26-25 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Το γκάζι πάτησε η OklaΧώμα στο 3ο δεκάλεπτο. Με γερές άμυνες οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν μια διαφορά 5 πόντων. Σε αυτό πρωταγωνιστικό ρόλο είχε ο Ψαλτάκης με 5 πόντους. Χαμηλά πέταξαν οι «πετεινοί» σε αυτή την περίοδο και αρκέστηκαν στα 2 καλάθια του εκπληκτικού Λέζου. 6-12 ήταν το επιμέρους σκορ.

1ο λόγο για το ματς στην τελευταία περίοδο είχε η OklaΧώμα που ήταν μπροστά με 5 πόντους. Μπορεί ο Λέζος να έκανε κατάθεση ψυχής με συνολικά 19 πόντους, 7 από τους οποίους μπήκαν στο 4ο δεκάλεπτο, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για την αρμάδα του Ασπρούλια. Τη νίκη με σκορ 41-46 πήρε η OklaΧώμα που ήταν σχεδόν πλήρης μετά από πολύ καιρό.

Mvp του αγώνα ήταν ο Θανάσης Γεωγακόπουλος με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ (5-3), 1 ασίστ, 1 μπλοκ και 1 λάθος σε 15:22 λεπτά συμμετοχής. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μέμος Λέζος με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ (2-2), 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη σε 32:50 λεπτά αγώνα.

Σαν σύνολο, οι Peteenagers είχαν 14/52 δίποντα (26,9 %), 2/19 τρίποντα (10,5%), 7/10 βολές (70%), 38 ριμπάουντ (7-31), 4 ασίστ, 13 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 13 λάθη. Η OklaΧώμα είχε 17/51 δίποντα (33,3%), 3/17 τρίποντα (17,6%), 3/10 βολές (30%), 60 ριμπάουντ (18-42), 11 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 16 λάθη.

Peteenagers(Ασπρούλιας): Χατζαντώνης 5, Δημητριάδης 5 (8 ριμπ), Ζησιμάτος, Λέζος 19, Διαμαντόπουλος 4, Παπαγιάννης, Πετρόπουλος, Αλεξόπουλος 4 (9 ριμπ), Ασπρούλιας 4.

OklaXώμα(Μπερδέσης): Μουλαγιάννης 4 (14 ριμπ), Μπερδέσης 3, Σολδάτος 9 (9 ριμπ), Γεωργακόπουλος 14 (8 ριμπ), Λιούρδης 2 (9 ριμπ), Ψαλτάκης 8, Τριανταφύλλου 1, Μαργώνης 1, Κουκουλωμάτης 4, Ορφανίδης, Χρυσανθακόπουλος.

Τι μας άρεσε: Το μεγάλο και καλό rotation της OklaΧώμα!