11/12/2023
Milwaukee Sucks 18 20 11 21 - 70 -
New World Fix 16 13 13 11 - 53 -

Νίκη χιλίων καρατίων από τους σπουδαίους Milwaukee Sucks!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό του Γ.Σ.Π  για το πρωτάθλημα της Elite League, οι Milwaukee Sucks πραγματοποίησαν την έκπληξη της αγωνιστικής, καθώς όντας καλύτεροι από την αρχή του παιχνιδιού νίκησαν τους New World Fix με σκορ 70-53!

Οι Sucks έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους και με τον Φωτόπουλο(10π) να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση έκλεισαν τη περίοδο σε θέση οδηγού με σκορ 18-16! Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Ζωιτός αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ της ομάδας του με 8 πόντους στο ενεργητικό του!

Στη συνέχεια ήταν η σειρά του Οικονόμου να πάρει το όπλο του, πετυχαίνοντας 9 πόντους και συνεπικορούμενος από τους Καζά και Χαντζή οδήγησαν τους Sucks στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 38-29!

Στο τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης οι Fix έβγαλαν αντίδραση, καθώς με όπλο την αμυνα τους, αλλά και τον Ρομωσιό να πετυχαίνει 9 πόντους κέρδισαν τη περίοδο με το επιμέρους 11-13! Η προτελευταία στροφή έκλεισε με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 49–42.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Sucks όχι μόνο άντεξαν στην πίεση που τους άσκησε ο αντίπαλος, αλλά κατάφεραν να αυξήσουν την διαφορά έναντι τους, καθώς με τους Καζά, Παγούνη, Φωτόπουλο, Οικονόμου και Μαυροειδή να πετυχαίνουν μεγάλα καλάθια καρέκτησαν μια τεράστια και συνάμα πανάξια νίκη για το πρωτάθλημα της Elite League  με σκορ 70–53.

Betsson MVP ο Κωνσταντίνος Οικονόμου με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Αντώνης Ζωιτός είχε 15 πόντους, 16 ριμπάουντ και 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι νικητές είχαν 18/31 δίποντα, 10/34 τρίποντα, 4/4 βολές, 43 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 9 κλεψίματα και 17 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 17/57 δίποντα, 1/17 τρίποντα, 16/24 βολές, 46 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 11 λάθη .

Milwaukee Sucks(Διαμάντης): Διαμάντης, Καζάς 13, Μαυροειδής 4, Μπεκρής 7, Οικονόμου 20 Παγούνης 7, Φωτόπουλος 13 Χαντζής 6.

New World Fix(Τασιούδης): Diallo 8, Santaniello 8, Ζωιτός 15, Λογγίτσης 1, Παναγιωτάκης 1, Ρωμοσιός 17, Χρυσοβέργης 3.

Τι μας άρεσε : Η εμφάνιση, μηδενός εξαιρουμένου, της ομάδας των Milwakee Sucks!