20/02/2024
Hoopers BC 11 11 18 14 - 54 -
Ιπ-πότες 15 9 9 12 - 45 -

Νίκη-«χρυσάφι» για τη σωτηρία!

Μία πολύ σημαντική νίκη στη μάχη που δίνουν για τη παραμονή στην Evolution League πήραν οι Hoopers, οι οποίοι το βράδυ της Τρίτης 20 Φεβρουαρίου επικράτησαν με 54-45 κόντρα στους Ιππότες. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την καλή εικόνα που έδειξαν κυρίως στο τρίτο δεκάλεπτο και έφτασαν πλέον στην 7η νίκη τους (7-12), βάζοντας τέλος στο μικρό αρνητικό σερί των τελευταίων αγωνιστικών. Από την άλλη, οι Ιππότες βλέπουν το «τρένο» της σωτηρίας να… φεύγει και πλέον το ρεκόρ τους βρίσκεται στο 4-13.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν κάπως νευρικά το ματς, αλλά όσο περνούσε ο χρόνος έβρισκαν τα πατήματά τους. Παρά το αρχικό προβάδισμα των φιλοξενούμενων, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με τον Γεωργόπουλο (9-8). Ο Γκουντόπουλος ήρθε με φόρα από τον πάγκο και σε συνεργασία με τον Χονδροματίδη έβαλαν μπροστά την ομάδα τους, η οποία έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 11-15.

Στις πρώτες στιγμές της δεύτερης περιόδου οι Ιππότες έφτασαν στο +7(13-20), όντας πιο εύστοχοι. Στη συνέχεια, όμως, οι Hoopers έφτιαξαν ένα σερί, με τους Αντωνίου και Τσεκούρα να είναι αποτελεσματικοί και έτσι το σκορ πήγε στο 22-22. Τελικά και πάλι οι Ιππότες τελείωσαν το δεκάλεπτο με το υπέρ τους προβάδισμα, μιας και ο Κεκεμπάνος με δύο εύστοχες βολές διαμόρφωσε το 22-24.

Το σκορ βρέθηκε αρκετές φορές στην ισοπαλία στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά οι γηπεδούχοι ανέβασαν το ρυθμό τους και πήραν μία μικρή διαφορά. Ο Χαραλαμπίδης έπαιξε αρκετά κοντά στη ρακέτα, ενώ ο Αντωνίου έκανε καλή δουλειά και από το τρίποντο, με αποτέλεσμα οι Hoopers να φτάσουν στο 37-32. Οι γηπεδούχοι είχαν το «τιμόνι» στο φινάλε της περιόδου, καθώς ήταν μπροστά με 40-33.

Οι Hoopers έδειξαν σημάδια χαλαρότητας όταν ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο και οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο 43-39. Γρήγορα, όμως, αφυπνήστηκαν και οι Γεωργόπουλος-Χαραλαμπίδης έδωσαν ώθηση και έφτιαξαν το 49-41. Οι Ιππότες προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση, αλλά το μόνο που κατάφεραν να κάνουν ήταν να πλησιάσουν στους 5 πόντους (49-44). Οι Hoopers δεν άφησαν ελπίδες για κάτι περισσότερο στους αντιπάλους τους και τελικά ήταν εκείνοι που πήραν τη νίκη με 54-45.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Αντωνίου με 16 πόντους, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 10 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από τους Ιππότες ξεχώρισε ο Περικλής Χονδροματίδης με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι Hoopers μέτρησαν 15/43 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 18/24 βολές, 37 ριμπάουντ, αλλά και 9 ασίστ, 8 κλεψίματα, 10 λάθη και 4 μπλοκ. Οι Ιππότες είχαν 13/40 δίποντα, 3/25 τρίποντα, 10/16 βολές, 44 ριμπάουντ, 11 ασίστ, όπως και 3 κλέψιματα, 16 λάθη και 5 μπλοκ.

Hoopers (Τσεκούρας): Αντωνίου 16(10ρ.), Γεωργόπουλος 12(10ρ.), Δημάκης, Δούσκας, Κατσάφαρος, Λιόκας 3(3ρ.), Νινιός 2(4ρ.), Ρέμπελος 2, Τσεκούρας 5(3ρ.), Χαραλαμπίδης 14(5ρ.)

Ιππότες (Κεκεμπάνος): Ανυφαντής, Γκουντόπουλος 8(3ρ.), Καγκαράκης 5(4ρ.), Κεκεμπάνος 4(10ρ.), Ντούκα 6(3ρ.), Πεπόνης 8(7ρ.), Σιαπάνης 2(6ρ.), Χονδροματίδης 12(11ρ.)

Τι μας άρεσε: Οι δυνατές μάχες που έδωσαν οι παίκτες των δύο ομάδων στο ματς.