42
MnP 11 4 11 16 - 42 -
Πανικός BC 9 8 4 24 - 45 -

Νικητής στο ντέρπι ο Πανικός!

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στον αγώνα και πάλεψαν για να πάρουν το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο. Νικητές από αυτές τις μάχες ήταν οι MnP όπου κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Χαρίτων Κεχίδη να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα, όμως ο Πανικός αντέδρασε γρήγορα και βρήκε λύσεις στην επίθεση στο πρόσωπο του Παρασκευά και του Καρανάτσιου διαμορφώνοντας το 11-9.

Στη δεύτερη περίοδο ο Πανικός έπαιξε πιο σκληρά στην άμυνα και αυτό του έδωσε ρυθμό και στην επίθεση όπου με τις όμορφες συνεργασίες του Δημήτρη Ψοφογιώργου, του Πραντέκου και του Παρασκευά κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ. Οι MnP παρά τις προσπάθειες του Μόκκα και του Λάσκου δεν μπόρεσαν να βρούν λύσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο βρισκόμενοι πίσω στο σκορ με 15-17.

Οι MnP μπήκαν αποφασισμένοι να κάνουν την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και τα κατάφεραν κάνοντας ένα μικρό σερί με τον Κυριαζή και τον Χαρίτων Κεχίδη να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους πετυχαίνοντας μεγάλα καλάθια. Ο Πανικός δεν μπόρεσε να βρεί ποτέ ρυθμό στην επίθεση και να διασπάσει την εξαιρετική άμυνα των αντιπάλων τους και έτσι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 26-21.

Στην τέταρτη περίοδο ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε με τον Πανικό να το εκμεταλλεύεται και να κάνει ξανά την ανατροπή στο παιχνίδι με τον Παρασκευά να πετυχαίνει κρίσιμα καλάθια για την ομάδα του. Οι MnP προσπάθησαν να απαντήσουν και να κρατήσουν το προβάδισμα με τον Χαρίτων Κεχίδη και τον Κυριαζή,όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και γνώρισαν την ήττα με το τελικό 42-45.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Νίκος Παρασκευάς με 24 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα.

Για τους MnP ξεχώρισε ο Χαρίτων Κεχίδης με 13 πόντους και 23 ριμπαόυντ.

MnP: Λάσκος 7, Κυριαζής 9, Θ. Κεχίδης 1, Κιοσέογλου 1, Στρούζας 3(1), Μόκκας 6, Γκρεκ 2, Χ. Κεχίδης 13.

Πανικός: Πραντέκος 4, Κοντόπουλος 3(1), Θ. Ψοφογιώργος 2, Καρανάτσιος 4, Τσελεκίδης, Δ. Ψοφογιώργος 8, Παρασκευάς 24(2), Ιωσήφ, Τσάτσας.

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαλαν οι δύο ομάδες στο παρκέ κάνοντας τον αγώνα ένα πραγματικό ντέρμπι.