40
MnP 11 8 7 14 - 40 -
Nutriclab BC 15 15 18 23 - 71 -

Νίκη με καλή εμφάνιση για τους Nutriclab!

Ξεκίνησαν δυνατά οι Nutriclab και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με τις όμορφες συνεργασίες του Κουτσφετσούλη και του Ιορδανίδη, όμως οι MnP κατάφεραν να απαντήσουν με τις προσπάθειες του Παπαδόπουλου και του Μόκκα και να μείνουν κοντά στο σκορ διαμορφώνοντας το 11-15.

Οι Nutriclab μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στη δεύτερη περίοδο και με ένα μικρό σερί από τον Αποστολίδη και τον Καραγιαννιώτη κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ. Οι MnP βρήκαν λύσεις στην επίθεση στο πρόσωπο του Καραμπά και του Κιοσέογλου, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι έμειναν πίσω στο σκορ με 19-30.

Μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ οι Nutriclab και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στην τρίτη περίοδο με τον Αποστολίδη και τον Ιακωβίδη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι MnP προσπάθησαν να κρατηθούν κοντά στο σκορ με τα καλάθια του Στρούζα και του Μόκκα, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να δουν την διαφορά να φτάνει το 26-48.

Στην τέταρτη περίοδο οι MnP εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα των αντιπάλων τους και κατάφεραν να βρουν ρυθμό στην επίθεση με τον Καραμπά και τον Μόκκα, όμως οι Nutriclab με πλουραλισμό στην επίθεση απαντούσαν σε κάθε καλάθι που δέχονταν και με αυτό τον τρόπο πήραν την  νίκη με το τελικό 40-71.

MVP του  παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Φίλιππος Αποστολίδης με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Για τους MnP ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Μόκκας με 6 πόντους και 12 ριμπάουντ.

MnP: Παπαδόπουλος 7(1), Κιοσέογλου 4(1), Στρούζας 2, Καραμπάς 17(1), Μόκκας 6, Γκρεκ 2, Μπουρλετσίκας 2.

Nutriclab: Κουτσφετσούλης 4, Ιορδανίδης 13, Ιακωβίδης 8, Αρώνης 5(1), Αποστολίδης 19(2), Κατέρης 4, Καραγκιαούρης 2, Καραγιαννιώτης 11.

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαλαν οι Nutriclab στο παρκέ.