12/12/2023
Hood BC 19 15 22 18 - 74 -
Vatos Krokos 13 15 15 21 - 64 -

Νίκη ουσίας για την Hood!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για την Hood στον τρίτο όμιλο της Master League, καθώς για τη δέκατη αγωνιστική κέρδισε τους Vatos Krokos με 74-64 στο κλειστό της Ζωφριάς!

Ελαφρώς καλύτερη ήταν η Hood στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 6 πόντους του Πετράκου, 5 του Πρωτόγερου και 5 του Θεοδώρου, προηγήθηκε με 19-13. Ο Βιντζηλαίος με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ ένα έμμεσο τρίποντο είχε ο Καλλίτσας.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, βρέθηκαν μέχρι και στο +12, 31-19, και τελικά με δύο τρίποντα του Χανιώτη και 5 πόντους του Πετράκου, διατήρησαν το +6, 34-28. Τους Vatos Krokos κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 6 πόντοι του Παπαναστασίου, ενώ από την περιφέρεια βρήκε στόχο ο Χριστόπουλος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Πετράκος ήταν ασταμάτητος και με 10 νέους δικούς του πόντους, 5 του Χανιώτη και 4 του Πρωτόγερου, έδωσαν αέρα 16 πόντων στην ομάδα του Πατσάκα, 55-39. Ο Καλλίτσας με 7 πόντους και ο Τσεκούρας με 4 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των Vatos Krokos σε εκείνο το διάστημα. Σκορ τρίτης περιόδου 56-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Hood διαχειρίστηκε άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Πετράκο, Πρωτόγερο και Milicevic, έφτασε δίκαια στη νίκη με 74-64! Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι φιλοξενούμενοι να γυρίσουν το ματς, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Παπαναστασίου, Χριστόπουλου, Τσεκούρα και Καλλίτσα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 14/21 βολές, 21/42 δίποντα και 6/25 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 23 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/19 βολές, 21/46 δίποντα και 3/14 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές και έκαναν 11 λάθη.

Betsson MVP της Hood ο Πετράκος με 30 πόντους, έχοντας 10/11 βολές, 7/13 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 3 τάπες. Πολυτιμότερος των Vatos Krokos ο Τσεκούρας με 13 πόντους, έχοντας 3/5 βολές και 5/8 δίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Hood (Πατσάκας): Πετράκος 30 (2), Θεοδώρου 6 (1), Πρωτόγερος 11, Λαύκας 5, Στεφόπουλος 5, Milicevic 6, Χανιώτης 11 (3)

Vatos Krokos (Βιντζηλαίος): Τσεκούρας 13, Βιντζηλαίος 10 (1), Χριστόπουλος 10 (2), Καλλίτσας 14, Φερίδης 2, Παπαναστασίου 15

Τι μας άρεσε: Το ήρεμο κλίμα του παιχνιδιού!