30/10/2023
Rising Suns 12 20 18 13 - 63 -
Milgyraki Bucks 12 25 25 29 - 91 -

Νικητές οι Milgyraki Bucks!

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην πρώτη περίοδο καθώς καμία ομάδα δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα. Οι Rising Suns βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Χατζηεμμανουήλ, του Κουτσιβίτη και του Δημητριάδη, όμως οι Milgyraki Bucks απάντησαν γρήγορα με τα καλάθια του Χαρμάνα, του Παττάκου και του Τσαχουρίδη διαμορφώνοντας το 12-12.

Στη δεύτερη περίοδο οι Miglyraki Bucks ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ με τις όμορφες συνεργασίες του Δεμίρη, του Τράσκα και του Σταμολάμπρου. Οι Rising Suns βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τα καλάθια του Γαμβράκη, του Χατζηεμμανουήλ και του Παπαθεοδώρου, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 32-37.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Milgyraki συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά σε διψήφιο νούμερο με τον Χαρμάνα, τον Δεμίρη και τον Τσαχουρίδη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Rising Suns προσπάθησαν να κρατηθούν κοντά στο σκορ με τις ενέργειες του Δημητριάδη και του Χατζηεμμανουήλ, όμως τα λάθη και η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους,  με αποτέλεσμα να δουν την διαφορά να φτάνει το 50-62.

Στην τέταρτη περίοδο οι Milgyraki Bucks έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση κλείδωσαν την νίκη. Οι Rising Suns παρά τις προσπάθειες του Χατζηεμμανουήλ δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί και έτσι γνώρισαν δίκαια την ήττα με το τελικό 63-91.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Δημήτρης Δεμίρης με 23 πόντους, 7 ριμπαόυντ και 4 ασσίστ.

Για τους Rising Suns ξεχώρισε ο Χαράλαμπος Χατζηεμμανουήλ με 27 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Rising Suns: Χατζηεμμανουήλ 27(3), Κουτσιβίτης 5, Κατάκης 1, Λαδόπουλος, Παπαθεοδώρου 9, Μάρκος, Γαμβράκης 6, Αναγνωστόπουλος 4, Δημητριάδης 11(1).

Milgyraki Bucks: Χατζηνικολάου 3(1), Χαρμάνας 18(1), Σπυριδόπουλος 7(1), Ενίς, Σταμολάμπρος 14(2), Τράσκας 7, Τσαχουρίδης 11(1), Δεμίρης 23(5), Παττάκος 8.

Τι μας άρεσε: Ο επιθετικός πλουραλισμός των Milgyraki Bucks.