05/10/2023
Green Rose BC 15 17 19 17 - 68 -
RBD Indians B.C 14 19 15 10 - 58 -

Νικών συνέχεια για το Green Rose!

Στην πρώτη ήττα της σεζόν υποχρέωσε τους Indians το Green Rose που το βράδυ της Πέμπτης 5 Οκτωβρίου επικράτησε 68-58. Η ομάδα του Ροζάκη έχει αφήσει πίσω την ήττα της πρεμιέρας και από τότε έχει δείξει πολύ καλό πρόσωπο, μετρώντας 3 σερί νίκες μέχρι στιγμής στην Development League (3-1). Από την άλλη η ομάδα του Κρητικού σε ακόμα ένα παιχνίδι έδειξε πόσο σκληρό «καρύδι» είναι, αλλά αυτή τη φορά δεν μπόρεσε να γλιτώσει την ήττα που την ρίχνει στο 2-1.

Στα του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλά και βρέθηκαν μπροστά με 13-5. Παρά τα μέτρια πρώτα τους λεπτά, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν απόδοση και με τις προσπάθειες των Ιωακειμίδη, Παπανικολάου και Μπουρίτη πλησίασαν στο 13-12. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται σε απόσταση ενός πόντου (15-14).

Οι Indians πέρασαν μπροστά στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου με τον Τριαντάφυλλο (15-16), ενώ ο Παπανικολάου με τρίποντο έφερε το +4(15-19). Ο Κουλαρμάνης πήρε πάνω του τη δουλειά σε εκείνο το σημείο και έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του με τρία δικά του καλάθια για το 25-23. Μέχρι το ημίχρονο το σκηνικό έμεινε ίδιο και τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το ισόπαλο 33-33.

Οι φιλοξενούμενοι… άργησαν να μπουν στο τρίτο δεκάλεπτο και το Green Rose με ένα σερί 10-0 έφτασε την διαφορά σε διψήφιο (43-33). Αυτό το επιθετικό ξέσπασμα δεν άγχωσε όμως τους Indians, που έβγαλαν ξανά αντίδραση με Παπανικολάου, Μπουρίτη και Κουρκούρη και έφεραν το ματς στα ίσα για το 45-45. Στη συνέχεια είχαμε ένα… ρεσιτάλ τριπόντων από Καναβάρο, Κουλαρμάνη και Παπανικολάου, με αποτέλεσμα η τρίτη περίοδος να κλείσει με το σκορ στο 52-48.

Το Green Rose ήταν εκείνο που ξεκίνησε καλά σε ακόμα ένα δεκάλεπτο. Λώλος, Πολίτης και Κουλαρμάνης έδωσαν σημαντικούς πόντους ώστε οι γηπεδούχοι να φτάσουν στο 60-48. Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν πολύ καλά το υπέρ τους προβάδισμα στα λεπτά που απέμεναν, καθώς οι Indians δεν μπορούσαν να μειώσουν κάτω από τους 8 πόντους. Τελικά το +10 έμεινε στο τέλος και το Green Rose πήρε τη νίκη με 68-58.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γεώργιος Πολίτης με 17 πόντους, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 5 ριμπάουντ. Από τους Indians κατάφερε να ξεχωρίσει ο Ανάργυρος Παπανικολάου με 20 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Το Green Rose μέτρησε 22/45 δίποντα, 6/33 τρίποντα, 6/11 βολές, 45 ριμπάουντ, αλλά και 11 ασίστ, 9 κλεψίματα και 6 λάθη. Οι Indians είχαν 17/43 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 6/23 βολές, 46 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Παράλληλα μέτρησαν 4 κλεψίματα, 12 λάθη και 1 μπλοκ.

Green Rose (Ροζάκης): Βασιλόπουλος 2(2ρ.), Δημητρόπουλος, Καναβάρος 8(2ρ.), Κουλαρμάνης 16(7ρ.), Λώλος 7(12ρ.), Νικολακόπουλος, Πάσχος 6(2ρ.), Πετρόχειλος 3, Πολίτης 17(5ρ.), Τραγουστής, Τριτάκης 9(4ρ.), Φιλιππάκης

Indians (Κρητικός): Αρβανίτης 2(8ρ.), Γάκος 5(1ρ.), Ζέζας, Ιωακειμίδης 15(6ρ.), Κουρκούρης 5(2ρ.), Κρητικός, Μαρπίνης, Μπουρίτης 10(6ρ.), Παπανικολάου 20(11ρ.), Τριαντάφυλλος 1(9ρ.)

Τι μας άρεσε: Η διαχείριση του προβαδίσματος από το Green Rose στο τέταρτο δεκάλεπτο.