06/10/2020
Άρτεμις 15 19 20 8 - 62 -
Greek Freaks 15 12 11 13 - 51 -

Νιόνιοβιτς και “Χατζημπίλ” είχαν κέφια!

Σε μια αναμέτρηση που έλαμψε το άστρο του Χατζηγεωργιάδη του Βασίλη, η Άρτεμις πήρε το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στους Greek Freaks με σκορ 51-62, με το γεγονός να λαμβάνει μέρος στο γήπεδο του ΣΕΦ, στα πλαίσια του κυπέλλου της διοργάνωσης.
Πολύ καλό ξεκίνημα στον αγώνα για τον Γιαννόπουλο, με τον ψηλό των γηπεδούχων να εκτελεί δις από τα 6.75, κρατώντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ, μέχρι η είσοδος του Χατζημπίλ δώσει πνοή στην Άρτεμις, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει ισόπαλο, 15-15.
Ο Κίτσος συνέχισε να είναι απειλητικός για τους Freaks, με τον Χατζηγεωργιάδη τον Γιώργο να αναλαμβάνει ευθύνες τόσο οργανωτικά όσο και εκτελεστικά, με τους Μαστορόπουλο και Χατζημπίλ να ακολουθούν και τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν στο ημίχρονο μπροστά, με σκορ 27-34.
Η εξαιρετική παρουσία του Διονυσόπουλου οργανωτικά αλλά και αμυντικά, συνδυάστηκε με την εκτέλεση στο μπροστινό μέρος του παρκέ, με τον Χατζημπίλ να μη σταματάει να εκτελεί από κάθε μέρος του γηπέδου και την Άρτεμις, παρά τις προσπάθειες του Τσουράπη, να μπαίνει στο τέταρτο δεκάλεπτο, με 38-54 μπροστά.
Ο ρυθμός εξαιρετικός, το παιχνίδι πάνω κάτω και η Άρτεμις με μια διαφορά πλήρως διαχειρίσιμη από πλευράς της, εκμεταλλεύτηκε την καλή μέρα επιθετικά των Χατζημπίλ, Διονυσόπουλου και Μαστορόπουλου και τελείωσε το παιχνίδι, με τελικό σκορ 51-62.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χατζηγεωργιάδης Βασίλης με 23 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ένα λάθος.
Από πλευράς Greek Freaks ξεχώρισε ο Χαράλαμπος Ιωαννίδης με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη.
Συνολικά οι Greek Freaks είχαν 15/42 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 6/18 βολές, 39 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 17 λάθη.
Συνολικά η Άρτεμις είχε 14/42 δίποντα, 8/19 τρίποντα, 10/20 βολές, 41 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 7 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 14 λάθη.
Greek Freaks (Τσουράπης): Υφαντόπουλος 4, Κίτσος 6, Τσαμπαρλής 3 (10 ριμπ.), Σκλαβενίτης Κ. , Ιωαννίδης 11 (8 ριμπ), Προκάκης 10, Τσουράπης 5, Γιαννόπουλος 12 (4).
Άρτεμις (Χατζηγεωργιάδης Β. ): Σκόρδας 1, Βλάσσης 2, Χατζηγεωργιάδης Γ. 6, Ράπτης, Διονυσόπουλος 11, Μαστορόπουλος 11, Βάγιας 8 (10 ριμπ.), Χατζηγεωργιάδης Β. 23 (9 ριμπ.).
Τι μας άρεσε: Ο φοβερός και τρομερός Χατζηγεωργιάδης Βασίλης aka Χατζημπίλ, με τον φόργουορντ των φιλοξενούμενων να είναι χάρμα ιδέσθαι!