25/03/2023
Winston Wizards 20 11 12 17 - 60 -
Brotherhoops 9 13 3 17 - 42 -

Νύχτα πάρτυ για τους Winston Wizards!

Το απόγευμα του Σαββάτου , ανήμερα της Εθνικής μας εορτής στο Basketaki Arena, οι Winston Wizards είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα για σαράντα λεπτά και επικράτησαν πολύ εύκολα απέναντι στους άγνωστους Brotherhoops με 60 – 42.

Οι Wizards ήταν τα απόλυτο αφεντικά του πρώτου δεκαλέπτου, καθώς επέβαλαν τον ρυθμό τους από το πρώτο λεπτό και με τετράδα φωτιά στην επίθεση τους Καζά με 6, Νταή με 5 και Καπετάνο-Αποστολόπουλο με 4 πόντους αντίστοιχα, να οδηγούν την επίθεση ξέφυγαν με 20-9. Στην αντίπερα όχθη, οι Brotherhoops μπήκαν χωρίς συγκέντρωση και κυνηγούσαν από την αρχή το σκορ , με Α.Βουγά, Μ.Βουγά, Τζεβελέκο και Ζαχαρόπουλο να προσφέρουν από ένα καλάθι.

Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν στο δεύτερο δεκάλεπτο να πλησιάσουν το σκορ με Τζεβελέκο - Ζαχαρόπουλο μπροστάρηδες στην επίθεση με 4 και 3 πόντους αντίστοιχα, αλλά οι Κόκκινοι βρίσκοντας απάντηση συνεχώς κυρίως με Τοσουνίδη(4),Νταή και Κουτσουλάμπρο, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 31 – 22.

Oi Wizards συνέχισαν να οδηγούν εύκολα την κούρσα και στο τρίτο δεκάλεπτο καθώς δεχόμενοι μόλις 3 πόντους και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση με Αποστολόπουλο, Καζά να έχουν από 4 έκαστος και τρίποντο του Νταή, έστειλαν την διαφορά στο + 18.

Τυπικής διαδικασίας ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με το επιμέρους να είναι ισόπαλο 17 – 17 και το τελικό 60 – 42 να γράφετε στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου. Χάλαρης και Τζεβελέκος πέτυχαν από 6 πόντους έκαστος μειώνοντας την διαφορά για τους Brotherhoops, ενώ την άνετη νίκη των Wizards υπέγραψαν κυρίως οι Κουτσουλάμπρος με 7 και Αποστολόπουλος με 6 πόντους αντίστοιχα.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Κουτσουλάμπρος με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο , ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ευάγγελος Τζεβελέκος με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ .

Οι Wizards είχαν 20/54 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 8/17 βολές, κατέβασαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Οι Brotherhoops είχαν 13/45 δίποντα, 5/30 τρίποντα, 1/6 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Winston Wizards (Νταής): Αποστολόπουλος 12(7ρ.), Καζάς 14(9ρ.), Καπετάνος 4, Κουτσουλάμπρος 15(8ρ.), Νταής 11(12ρ.), Τοσουνίδης 4(11ρ.).

Brotherhoops (Τσουλάτης): Α. Βουγάς 4(7ρ.), Μ. Βουγάς 3, Ζαχαρόπουλος 9, Καπουράλος 4, Μήσιος 2, Τζεβελέκος 14(11ρ.), Χάλαρης 6(11ρ.).

Τι μας άρεσε: Οι πολλές λύσεις και από διαφορετικούς παίκτες που είχαν στο παιχνίδι οι Winston Wizards!