06/06/2023
Stefanina Timberwolves 15 20 20 17 6 78 -
Maccabi Tel Axyn 21 21 14 16 17 89 -

Νίκη στην παράταση για τους Maccabi Tel Axyn!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Maccabi Tel Axyn και με τις όμορφες συνεργασίες του Μεϊντάνη και του Κρίτσα κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Οι Stefanina Timberwolves βρήκαν λύσεις στην επίθεση και έμειναν κοντά στο σκορ με τον Simovic να ξεκινάει ζεστός πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο για την ομάδα του, διαμορφώνοντας το 15-21.

Οι Stefanina Timberwolves ανέβασαν την απόδοση τους στη δεύτερη περίοδο και προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά με τον Καλλιώρα και τον Χρήστογλου να βρίσκουν ρυθμό, όμως οι Maccabi Tel Axyn απάντησαν με τα καλάθια του Τσιώνη, του Καλουπτσόγλου και του Δερμεντζίδη και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 35-42.

Στην τρίτη περίοδο συνεχίστηκε η αντεπίθεση των Stefanina Timberwolves με τον Simovic, τον Καλλιώρα και τον Δουλγκέρη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Maccabi Tel Axyn παρά τις προσπάθειες του Κουφού, του Δόνου και του Στυλιανίδη πλήρωσαν το νωθρό ξεκίνημα και είδαν την διαφορά να μειώνεται στον πόντο, με το 55-56 να είναι το σκορ της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι με τους Maccabi Tel Axyn να προσπαθούν να κρατήσουν το προβάδισμα με τον Μεϊντάνη και τον Κρίτσα να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους, όμως οι Stefanina Timberwolves με τα μεγάλα καλάθια του Καλλιώρα, του Καμαρούδη και του Κλώνου κατάφεραν να οδηγήσουν τον αγώνα στην παράταση διαμορφώνοντας το 72-72.

Στον εξτρά χρόνο της παράτασης η κόπωση έκανε την εμφάνιση της στην ομάδα των Stefanina Timberwolves οι οποίοι προσπάθησαν να μείνουν ανταγωνιστικοί με τις προσπάθειες του Simovic και του Καλλιώρα, όμως οι Maccabi Tel Axyn εκμεταλλεύτηκαν την κούραση των αντιπάλων τους και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να πάρουν την νίκη με το τελικό 78-89.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Χρήστος Μεϊντάνης με 21 πόντους και 17 ριμπάουντ.

Για τους Stefanina Timberwolves ξεχώρισε ο Mladen Simovic με 29 πόντους, 12 ριμπάουντ και 5 ασσίστ.

Stefanina Timberwolves: Simovic 29(2), Καλλιώρας 13, Καμαρούδης 6(2), Χρήστογλου 10(3), Τσακαλαίδης 3(1), Δουλγκέρης 9, Κλωνος 8.

Maccabi Tel Axyn: Κρίτσας 17(4), Δερμεντζίδης 6, Μεϊντάνης 21(2), Κουφός 7(1), Καλουπτσόγλου 8(1), Κελέκης 4, Βεργίδης 2, Τσιώνης 8(1), Δόνος 9(1), Στυλιανίδης 7(1).

Τι μας άρεσε: Τα δύο μεγάλα buzzer beater που πέτυχε ο Κριτσας για τους Maccabi Tel Axyn.