12/10/2020
Elapuse BC 17 22 15 8 - 62 -
Πι Stoli α 13 8 10 16 - 47 -

Νέο και εντυπωσιακό ξεκίνημα για την Ela Puse!

Μια Ela Puse από τα παλιά εμφανίστηκε το απόγευμα της Κυριακής στον Κολωνό, καθώς στην πρεμιέρα του πρώτου ομίλου της Master League ξεπέρασε άνετα το εμπόδιο των αγνώριστων ΠιStoliών με 62-47!

Καλύτεροι ξεκίνημα πραγματοποίησαν τα ΠιStoliA στο ματς, καθώς με 5 συνεχόμενους πόντους του Ιωαννίδη και τρίποντα των Χάρη Παπαδιονυσίου – Λαδά, προηγούνταν με 9-13, 3:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, στο φινάλε της πρώτης περιόδου οι γηπεδούχοι απάντησαν και με 6 πόντους του Ψαλιδόπουλου, 5 του Σαραντόπουλου και 4 του Κουτσούκου, προσπέρασαν με 17-13!

Στην δεύτερη περίοδο η Ela Puse ήταν καταιγιστική και με ακόμη 6 πόντους του Κουτσούκου, 6 του Σαραντόπουλου, 5 του Ψαλιδόπουλου και τριποντάκι του Δεσύπρη, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 18 πόντων, 39-21. Δεν μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 νέους πόντους του Ιωαννίδη και το τρίποντο του Τζαβάρα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το παιχνίδι ήταν πιο κλειστό, ωστόσο οι γκρι όχι μόνο διατήρησαν την απόσταση ασφαλείας, αλλά με 8 πόντους του Ψαλιδόπουλου και 3 του Κουτσούκου, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +23, 54-31. Ο Ιωαννίδης και ο Τζαβάρας με 5 πόντους ο καθένας έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων σε εκείνο το διάστημα. Σκορ τρίτης περιόδου 54-31!

Με την διαφορά στους 23, 54-31, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στον Κολωνό και έτσι η ομάδα του Αναγνώστου έφτασε εύκολα στη νίκη με 62-47, έπειτα από 4 πόντους του Σαραντόπουλου και δίποντα των Κουτσούκου – Πιτσιλή. Για την ομάδα του Λιόλιου στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Τζαβάρας και Ιωαννίδης με 11 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/10 βολές, 21/56 δίποντα και 5/24 τρίποντα. Πήραν 58 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/7 βολές, 6/29 δίποντα και 10/34 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Κορυφαίος της Ela Puse ο Κουτσούκος με 15 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές και 7/16 δίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος για τα ΠιStoliA ο Ιωαννίδης με 19 πόντους, έχοντας 4/5 βολές, 3/9 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα.

Ela Puse (Αναγνώστου): Πιτσιλής 4, Γιαννόπουλος, Ψαλιδόπουλος 19 (3), Κουτσούκος 15, Αναγνώστου 2, Δεσύπρης 5 (1), Σαραντόπουλος 17 (1)

ΠιStoliA (Λιόλιος): Ντάσκαρης 2, Ιωαννίδης 19 (3), Τζαβάρας 19 (5), Παπαδιονυσίου Χ. 3 (1), Παπαδιονυσίου Δ., Γιαννουλάκης, Λιόλιος, Κοτσακάς, Βούλγαρης 1, Λαδάς 3 (1)

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία της Ela Puse σε όλους τους τομείς και σε όλη την διάρκεια του ματς!