07/04/2022
Pressof BC 13 20 16 21 - 70 -
Tebelwolves 18 8 11 23 - 60 -

Νομικός για τρεις!!!

Δίνοντας ένα ρεσιτάλ έξω από τα 6.75, ο Μιχάλης Νομικός οδήγησε την Pressof στο 70-60 απέναντι στους Tebelwolves στο κλειστό προπονητήριο του ΣΕΦ, μετά από έναν εξαιρετικό πραγματικά αγώνα!

Ο Κορδαλής φόρεσε τα… καλά του και με ένα εκπληκτικό ξεκίνημα στον αγώνα (3/3 τρίποντα), έδωσε αέρα και… διάθεση στην παρέα των Tebelwolves. Οι Νομικός και Καρατζιάς αποτέλεσαν τους δύο κυριότερους… πόλους των επιθέσεων της Pressof, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 13-18.

Ο Νομικός… έλαμψε στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου βάζοντας δύο τρίποντα, με τους βυσσινί να περνούν μπροστά και να ισορροπούν την αναμέτρηση για τα καλά, με τους Κασβή και Ζάτα από την άλλη να προσπαθούν να κρατήσουν τους “Tebel”, με το ημίχρονο να κλείνει στο 33-26, μετά από buzzer του Παπαθανασίου με τη λήξη!

Κράτησε το προβάδισμα των 6-8 πόντων η παρέα του Καρατζιά, με τον Νομικό να συνεχίζει να… πυροβολεί. Οι Tebelwolves έτρεξαν όπου μπόρεσαν, προσπάθησαν να περάσουν την μπάλα στον Κυριαζή, μειώνοντας προς τη λήξη της τρίτης περιόδου, μέχρι άλλο ένα ξέσπασμα της Pressof κλείσει την περίοδο στο 49-37.

Προσπάθησαν πολύ για την ανατροπή, πίεσαν, έτρεξαν και έβγαλαν όμορφες φάσεις, όμως δεν τα κατάφεραν οι Tebelwolves, καθώς οι γηπεδούχοι με έξυπνο και σκεπτόμενο μπάσκετ έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνα, με τελικό σκορ 70-60.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μιχάλης Νομικός με 27 πόντους, 2 ριμπάουντ και ένα λάθος. Από Tebelwolves ξεχώρισε ο Ανδρέας Κορδαλής με 24 πόντους, ένα ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 14/25 δίποντα, 13/38 τρίποντα, 3/9 βολές, 33 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 6 κλεψίματα και 9 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/31 δίποντα, 12/29 τρίποντα, 4/12 βολές, 36 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 7 κλεψίματα και 9 λάθη.

Pressof (Μπαλάσκας): Παπαθανασίου 3, Τσορτός 4, Νομικός 27, Νίνος 15, Καραντζιάς 5, Μπαλάσκας 3, Βρεττός 5, Κοντάκος 8, Μακαρίτης.

Tebelwolves (Καραγρηγορίου): Κορδαλής 24, Κυριαζής 12, Τζερεμές 3, Καρπούζος, Ζάτας 12 (11 ριμπ.), Κασβής 9.

Τί μας άρεσε: Ρεσιτάλ τριπόντων από τον Νομικό, έπειτα από μια καταπληκτική εμφάνιση!