10/10/2023
Elitήριοι by pinguin.gr 9 19 13 13 - 54 -
La Bola De Papel 15 12 16 14 - 57 -

To ντέρμπι στη La Bola De Papel!

Τρίτη βράδυ στο ΣΕΦ, οι La Bola De Papel, για την 1η αγωνιστική της Evolution και τον 3ο όμιλο, πήραν το πρώτο ροζ φύλλο της χρονιάς, καθώς επικράτησαν με δυσκολία στα τελευταία λεπτά των Elitήριων by pinguin.gr με 54-57

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του ματς με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ. Οι La Bola De Papel έτρεξαν στις κόντρα αντεπιθέσεις, βρίσκοντας λύσεις από τους Καραθανάση (4π.), Κιφοκέρη (2π.) και Καρατζά (3π.). Οι Elitήριοι από την άλλη, απάντησαν με Μαργωμένο (3π.), Ράνη (2π.) και Λαμπρόπουλο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 9-15.

Το πιο παραγωγικό δεκάλεπτο, το 2ο, διένυσαν οι Elitήριοι, αφού εκαναν ενα σερί 19-12, χάρη στους 4 πόντους του Ζελμάνοβιτς, 6 του Μπέσιου και 6 του Κωνσταντινάκου. Οι φιλοξενούμενοι, από την μεριά τους, τα βρήκαν σκούρα, ήταν άστοχοι, χάνοντας το προβαδισμά τους και είδαν την ομάδα τους να πηγαίνει στα αποδυτήρια βρισκόμενοι πίσω στο σκορ με 28-27.

Αρχή 3ου δεκαλέπτου και το ματς παρέμεινε ντέρμπι. Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά απο το ξεκίνημα με τους La Bola De Papel να είναι πιο αποτελεσματικοί, καθώς με τους 6 πόντους του Καραθανάση, 7 του Τσουκάλη και 3 τoυ Κιφοκέρη ανέκτησαν και πάλι το προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι, με τους 5 πόντους του Ζελμανοβιτς και 4 του Λαμπρόπουλου έμειναν κοντά στο σκορ. Τέλος 3ου δεκαλέπτου 41-43.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι τέλους με τις δύο ομάδες να καταθέτουν ψυχή και σώμα στο παρκέ. Οι προσωπικότητες των φιλοξενούμενων βγήκαν μπροστά, αφού Τσουκάλης (3π), Πάληος(7π), Καραθανάσης(3π) ήταν καθοριστικοί στο φινάλε, δίνοντας την πρώτη νίκη στην ομάδα τους με σκορ 54-57 . Οι Elitήριοι γνώρισαν την 1η ήττα τους παρά την προσπάθεια που έκαναν.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/18 βολές, 15/42 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Πήραν 26 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Από την άλλη μεριά, οι γηπεδούχοι είχαν 10/28 βολές, 19/43 δίποντα και 2/16 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 13 λάθη και έκαναν 6 μπλοκ.

Betsson mvp της La Bola De Papel ο Πάληος με 14 πόντους, έχοντας 6/12 δίποντα και 2/3 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ και έκλεψε 1 φορά. Πολυτιμότερος για τους Elitήριους  ο Μπαιράμι με 10 πόντους, έχοντας 5/7 δίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος): Γιάτσε, Ζελμάνοβιτς 11, Κωνσταντινάκος 2, Λαμπρόπουλος 8, Μαργωμένος 6, Μπαιράμι 10, Μπέσιος 9, Μωυσής 1, Ποστόλλι 4, Ράνης 3

La Bola De Papel (Αβούρης): Γκιουλμπαξιώτης, Καραθανάσης 12, Καρατζάς 3, Κερούλης, Κιφοκέρης 7, Μαρινάκης, Πάληος 14, Σακαράκης 4, Σωτηρόπουλος 3, Τζαναβάρας, Τσουκάλης 14

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων!