08/01/2020
ReTirees 21 20 25 23 - 89 -
War Gamers 24 17 23 22 - 86 -

Ντερμπάρα..και στο τέλος ροζ οι ReTirees!

Σε ένα παιχνίδι για γερά νευρά οι ReTirees νίκησαν τους War Gamers  με 89-86 σε ένα ματς διαφήμιση του μπάσκετ. Με αυτή τη νίκη οι ReTirees ανέβηκαν στο 12-3, προσωρινά στην πρώτη θέση της Elite και ξεκίνησαν νικηφόρα τον δεύτερο γύρο. Οι War Gamers επέστρεψαν στις ήττες με ρεκόρ 8-7 παραμένοντας στην όγδοη προνομιούχα θέση που οδηγεί στα playoff.

Δυνατό ξεκίνημα για τους ReTirees στην πρώτη περίοδο καθώς προηγήθηκαν με 11-4 άλλα οι αντίπαλοι τους ισορρόπησαν,προσπέρασαν και με πολύ καλή άμυνα παρέμειναν μπροστά για να κλείσει η πρώτη περίοδος με σκορ 21-24. Για τους γηπεδούχους στην πρώτη περίοδο ξεχώρισε επιθετικά ο Κατιάκος με επτά πόντους και ο Κωστούλας με τέσσερις. Για τους War ο Χαλούδης με 10 πόντους και ο Προσελέντης με πέντε.

Η δεύτερη περίοδος δεν είχε να μας δείξει κάτι διαφορετικό, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και η διάφορα ήταν μόνιμα στον πόντο. Προς το τέλος πήγαν να ξεφύγουν οι  War Gamers αλλά με έξι πόντους στο τελευταίο λεπτό οι ReTirees ισοφάρισαν σε 41-41, όπου ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Ο Γιαμαίος σκόραρε οκτώ πόντους για τους γηπεδούχους και ο Χατούνογλου άλλους επτά. Για τους  War Gamers ξεχώρισε ο Καραγιάννης με 10 πόντους.

Στην τρίτη περίοδο οι ReTirees έχτισαν μια διαφορά ασφαλείας εννέα πόντων με 3′ 15″ να απομένουν, 60-51. Όμως οι War Gamers έδειξαν να έχουν ψυχικά αποθέματα και με  24″ να απομένουν πέρασαν μπροστά με ένα πόντο. Όμως οι ReTirees με τρίποντο του Γιαμαίου 3″ πριν την λήξη πήραν βραχεία κεφαλή με 66-64.  Γιαμαίος (9) και Κατιάκος (7) ξεχώρισαν για τους ReTirees, ενώ για τους War Gamers ο Καραγιάννης (13) και ο Σοφούλης (5).

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε το μοτίβο του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες ήταν μόνιμα κοντά στο σκορ, υπήρχαν ένταση και νεύρα, γεγονός που έδειχνε ότι και οι δύο ομάδες ήθελαν πολύ το παιχνίδι. Στο τέλος οι ReTirees ήταν πιο συγκεντρωμένοι, πήραν σωστές αποφάσεις και σκόραραν κρίσιμους πόντους οι οποίοι τους έδωσαν την νίκη με 89-86.

Ο Κατιάκος συνέβαλε τα μέγιστα για την επικράτηση της ομάδας του με έξι πόντους και ο Κωστούλας με τον Χατούνογλου από τέσσερις. Για τους War μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Προσελέντης με εννέα πόντους και ο Καραγιάννης με έξι.

Mvp της αναμέτρησης ήταν ο Μαρίνος Γιαμαίος με 23 πόντους (3/5 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 2/2 βολές), 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος, Από πλευράς ηττημένων ο Στέφανος Καραγιάννης με 29 πόντους (7/14 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6/10 βολές), 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη.

Οι νικητές συνολικά είχαν 24/45 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 23/33 βολές,32 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 12 λάθη. Οι ηττημένοι είχαν 21/40 δίποντα, 10/28 τριποντά, 14/22 βολές, 36 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 6 κλεψίματα και 19 λάθη.

ReTirees (Κουσούλης): Σαρρής 5 (1 τρ. 6 ριμπ.), Αντωνόπουλος, Γιαμαίος 23 (5), Κατιάκος 19 (7 ριμπ.), Στόλης 8, Πλεξουσάκης 8 (6 ριμπ.), Κωστούλας 12, Χατούνογλου 14,

War Gamers (Σκλαβενίτης): Προσελέντης 18 (1), Καραγιάννης 29 (3 τρ. 16 ριμπ.), Μέμεζας 2 (6 ριμπ.), Σούλης, Σοφούλης 10 (2), Παρίσος 3 (1), Γιαννόπουλος 5 (1), Χαλούδης 19 (2).

Τι μας άρεσε: Όλο το παιχνίδι το οποίο μας καθήλωσε με την ροή του.