04/12/2023
New World Fix 19 10 16 9 - 54 -
War Gamers 11 12 13 14 - 50 -

Το ντέρμπι των απουσιών στους Fix!

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους New World Fix στην Elite League by Betsson, καθώς για την 12η αγωνιστική κέρδισαν δύσκολα τους War Gamers με 54-50, με τις δύο ομάδες να κατεβαίνουν με πολλές απουσίες!

Με τον Diallo να κυριαρχεί μέσα στο ζωγραφιστό και να πετυχαίνει 10 πόντους, παίρνοντας βοήθειες από τους Ζωιτό, Santaniello και Λογγίτση, οι New World Fix προηγούνταν με 19-7, 1:30 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 19-11, διαμόρφωσε με το δεύτερο προσωπικό του καλάθι ο Αβραμίδης, ενώ νωρίτερα 5 πόντους σημείωσε ο Μιχαλακάκος.

Στη δεύτερη περίοδο οι War Gamers βρήκαν τα πατήματά τους και με 5 πόντους του Μακρυγιάννη και 5 του Αβραμίδη, μείωσαν στους 3, 24-21, 4:00 για την ανάπαυλα. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους ο Diallo σημείωσε άλλους 5 πόντους και έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 29-23!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 8 πόντους του Ρωμοσιού και 4 του Santaniello, το συγκρότημα του Τασιούδη διατήρησε το τιμόνι στα χέρια του με 45-36. Την παρέα του Σκλαβενίτη κράτησαν ζωντανή σε εκείνο το σημείο οι 8 πόντοι του Ρίπη και οι 5 του Αβραμίδη. Σκορ τρίτης περιόδου 45-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι New World Fix ήταν καλύτεροι στα σημεία και με δράστες στην επίθεση τους Ρωμοσιό και Santaniello, έφτασαν στην αγχωτική νίκη με 54-50. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι Πειραιώτες να γυρίσουν το ματς, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Αβραμίδη, Μακρυγιάννη, Ρίπη και Μιχαλακάκο.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/12 βολές, 21/50 δίποντα και 2/12 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 0/5 βολές, 16/45 δίποντα και 6/23 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 4 τάπες.

Betsson MVP των New World Fix ο Diallo με 18 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές και 7/11 δίποντα. Μάζεψε 25 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των War Gamers ο Αβραμίδης με 19  πόντους, έχοντας 0/3 βολές, 5/11 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

New World Fix (Τασιούδης): Ποταμίτης, Ζωιτός 6, Santaniello 11 (1), Diallo 18, Λογγίτσης 2, Ρωμοσιός 15 (1), Παναγιωτάκης 2

War Gamers (Σκλαβενίτης): Σκλαβενίτης, Μέμεζας 2, Αβραμίδης 19 (1), Βασιλόπουλος, Μακρυγιάννης 9 (1), Μιχαλακάκος 8 (2), Ρίπης 12, Μπερδεμπές

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες!