12/01/2020
Tebelwolves 9 10 9 21 - 56 -
Wolves 17 7 16 9 - 58 -

Ντέρμπι Λύκων με τα όλα του!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς, με ανατροπές και παράταση, οι Wolves κέρδισαν τους Tebelwolves με 56-58 σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την όγδοη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League, παίρνοντας έτσι το έβδομο ροζ φύλλο αγώνα.

Οι Wolves ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο δυνατά το ματς, καθώς με προσωπικό show του Χαρακίδα με 9 πόντους και βοήθειες των Κοπανάκη – Δασκαλούδη που πρόσθεσαν από 4 ο καθένας, προηγήθηκαν με 9-17 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Χαρικιόπουλος Ν.Ι. με 4 πόντους και ο Μασοκώστας έξω από την γραμμή των 6,75μ έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι Tebelwolves βρήκαν τα πατήματά τους και με 5 πόντους του Καραγρηγορίου, αλλά και νέο τριποντάκι του Μασοκώστα, πλησίασαν στους 3, 19-22, 1:00 για την ανάπαυλα. Το σκορ του πρώτου μέρους, 19-24, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Καρατζάς, ενώ νωρίτερα από ένα δίποντο είχαν οι Θειακούλης – Κοπανάκης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Λύκοι πάτησαν γκάζι και με τον Δασκαλούδη να πετυχαίνει 8 πόντους και τον Φιλοκώστα να τον ακολουθεί με 4, έχτισαν διψήφια διαφορά 12 πόντων, 28-40. Τους γκρι προσπάθησε να κρατήσει όρθιους σε εκείνο το διάστημα ο Χαρικιόπουλος Ν.Ι., σκοράροντας τους 5 από τους 9 πόντους της ομάδας του! Σκορ τρίτης περιόδου 28-40!

Τρέλα πράγματα παρακολουθήσαμε στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, αφού οι Tebelwolves με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Καραγρηγορίου και Μασοκώστα με 12 και 5 πόντους, αντίστοιχα, πήραν κεφάλι στο σκορ με 49-48, μισό λεπτό πριν το τέλος. Ωστόσο, με 1/2 βολές του Κοπανάκη η ομάδα του Πετρόπουλου έστειλε το ματς στην παράταση, 49-49, ενώ στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Φιλοκώστας με 4 πόντους.

Ντέρμπι μέχρι τελικής πτώσης ήταν το ματς και στην παράταση, με τους Wolves να φτάνουν τελικά στην νίκη με 56-58 , έπειτα από 4 πόντους του Κοπανάκη και 3 του Φιλοκώστα. Για τους Tebelwolves στο έξτρα πεντάλεπτο 4 πόντους έβαλε ο Καραγρηγορίου και ένα δίποντο ο Γεράνιος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/12 βολές, 15/43 δίποντα και 7/33 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές; έκαναν 8 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 15/27 βολές,  20/48 δίποντα και 1/16 τρίποντα. Μάζεψαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 5 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Tebelwolves ο Γεράνιος με 6 πόντους, έχοντας 3/9 δίποντα. Μάζεψε 19 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 3 λάθη. Mvp των Wolves ο Κοπανάκης με 11 πόντους (double-double), έχοντας 5/8 βολές και 3/8 δίποντα. Πήρε 18 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα.

Tebelwolves (Καραγρηγορίου): Χαρικιόπουλος Α.Ι. 2, Καραγρηγορίου 21 (3), Παπαγεωργίου 3, Χαρικιόπουλος Ν.Ι. 13 (1), Μασοκώστας 11 (3), Καρπούζος, Ραβανόπουλος, Γεράνιος 6

Wolves (Πετρόπουλος): Φιλοκώστας 11, Καρατζάς 4, Δασκαλούδης 13, Μαναζής, Μεϊκόπουλος, Μαρσέλος, Κλωνάρης 1, Χαρακίδας 14 (1), Θειακούλης 4, Κοπανάκης 11

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη επιστροφή των Tebelwolves στην τελευταία περίοδο!