11/11/2019
Sparta BC 20 17 17 13 - 67 -
Lyonmen 16 13 13 17 - 59 -

Ντέρμπι μέχρι τέλους και ροζ φύλλο….Sparta!

Βράδυ Πέμπτης, 7 Νοεμβρίου, στο ΓΣΠ του Περιστερίου διεξήχθηκε ο αγώνας για τον 3ο όμιλο της Master League , με τη Sparta B.C να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με 67 – 59, απέναντι στους μαχητικούς Lyonmen.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, μία μικρή διαφορά εννιά πόντων που πήρε νωρίς η Sparta με 13 – 4, με πρωτοστάτες τους Χαριτοπουλο(9) και Κουζουβουνα(6), δεν κράτησε τελικά πολύ, καθώς τα Λιοντάρια βρήκαν απαντήσεις με τον Γρηγορίου(5) να εκτελεί και να κρατάει την ομάδα του κοντά στο σκορ. (20 – 16)

Ερμίδης(4) και Τσιάκας(4) κουβάλησαν το σκορ για τους Lyonmen στο δεύτερο μέρος, με τον “μπόμπερ” Παπαδόπουλο να βρίσκει το χέρι του δύο φορές από την περιφέρεια(8) για τους γηπεδούχους και να οδηγεί τους “κίτρινους” στο συν οχτώ, στο κλείσιμο του ημιχρόνου. (37 – 29)

Η επιστροφή στο παρκέ για τις δύο ομάδες, έφερε ένα γρήγορο σερί 10 – 2 για τους Lyonmen ,με το ματς να έρχεται στα ίσα 39 – 39 μέσα στα πρώτα δυόμιση λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου! Πρωταγωνιστές στο σερί αυτό ο Τσιάκας(3) και ο Αποίκος(5) .

Οι φωνές και ένα ταιμ άουτ του coach Κοτρώνη, ξύπνησαν τους “Σπαρτιάτες” , οι οποίοι με το δίδυμο Παπαδόπουλου(6) και Κουζουβουνα(5) βρήκαν λύσεις και έβαλαν το ματς σωστό δρόμο για την ομάδα τους με το δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 54 – 42.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν η τελευταία ευκαιρία για τους Lyonmen να διεκδικήσουν την επιστροφή τους στη διεκδίκηση της νίκης, αλλά η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους έξι πόντους. Το ένστικτο του Παλαμιδά(7) ξύπνησε στο κρίσιμο σημείο,”τραβόντας κουπί” επιθετικά, με τα τελευταία λεπτά, συνεχόμενες βολές των γηπεδούχων, να διαμορφώνουν το τελικό 67 – 59 για τη Sparta.

MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Χαριτόπουλος σκοράροντας 16 πόντους, κατεβάζοντας 7 ριμπάουντ δίνοντας 4 ασίστ και κάνοντας ένα κλέψιμο.

Από τους ηττημένους Lyonmen ξεχώρισε ο Θανάσης Τσιάκας με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, μία ασιστ και 3 κλεψίματα.

Η Sparta B.C είχε συνολικά 18/44 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 7/15 βολές, 46 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 11 λάθη.

Οι Lyonmen είχε συνολικά 17/47 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 13/26 βολές, 37 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 11 λάθη.

Sparta B.C (Κοτρώνης) : Διαμαντόπουλος 3(1) , Παλαμιδάς(2) , Κουζουβουνάς Μ. 13 (11 ριμπ) , Χαριτόπουλος 16 , Παπαδόπουλος 14(4) ,Φασουλής 4 (8 ριμπ), Τσόγκας 2 (7 ριμπ), Κουζοβουνάς Σ. , Δαμίγος 5 (6 ριμπ)

Lyonmen : Τσιάκας 13 (6ριμπ) , Χατζηαράπης 49, Ερμίδης 9 ( 3 ασ ), Καραμπάτσος , Φραντζέσκος 13 (2ριμπ), Νικηφόρος, Γαδ, Δημητρίου 10 (4ριμπ),                     Αποίκος 10(4ριμπ)

Τί μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα που υπήρχε ανάμεσα στις δύο ομάδες!