06/12/2023
Sun City Spurs 15 15 20 18 - 68 -
Hood BC 20 18 9 16 - 63 -

Δυνατό ντέρμπι με νικητές τους Spurs!

Μεγάλη αναμέτρηση παρακολουθήσαμε το βραδάκι της Τετάρτης στο Φάληρο με τους Syb City Spurs του Ανδρέα Σταυρόπουλου να επικρατούν με 68-63 της Hood του Στέργιου Πατσάκα, δείχνοντας σε όλους τους παρευρισκόμενους ή όσους παρακολούθησαν την αναμέτρηση στο Youtube, πως συγκαταλέγονται δίκαια στις καλύτερες ομάδες κατηγορίας.

Πολλές οι ποιοτικές μονάδες στο παρκέ, πολλές και οι επιλογές για Ανδρέα Σταυρόπουλο και Στέργιο Πατσάκα αντίστοιχα, με τη Hood να πατάει ένα... κλικ καλύτερα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, να οδηγεί το σκορ και με τους Αθανασόπουλο, Χανιώτη και Πετράκο σε καλό... mood να κλείνει την πρώτη περίοδο στο 15-20, με τον Κυπριανό κάτι παραπάνω από θετικό για Spurs! Η είσοδος των Μελισσάρη και Μαγγωνάκη μόνο καλύτερους μπορούσε να κάνει τους γηπεδούχους, καθώς σκόραραν και βοήθησαν την παρέα του Σταυρόπουλου να μειώσει στον πόντο (28-29), με τον Αθανασόπουλο όμως να απαντά άμεσα και να κλείνει το ημίχρονο στο 30-38 για Hood.

Ο Σαλονικίδης μπήκε στην εξίσωση, προσπάθησε να βοηθήσει με σωστή οργάνωση τους "πορτοκαλί", το κατάφερε και παρέα με Κωστή και Μελισσάρη μείωσαν ξανά στον πόντο, με το παιχνίδι πλέον να γίνεται... ροντέο, άλλωστε όποιος ξέρει καλά τα δρώμενα της Master, περίμενε να γίνει... ματσάρα! Σκορ τρίτης περιόδου 50-47, με τον Δημήτρη Μαγγωνάκη να διαπρέπει επιθετικά! Στο τελευταίο μεροςντου παιχνιδιού οι γηπεδούχοι βασίστηκαν στα δυνατά χαρτιά τους, έπαιξαν μεγάλες άμυνες και ολοκλήρωσαν με επιτυχία τη 40λεπτη προσπάθειά τους απέναντι στην δυνατή Hood, με τη νίκη να έρχεται με τελικό σκορ 68-63!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φοίβος Κωστής με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, μία ασίστ, 2 κοψίματα και 4 λάθη. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Δημήτρης Χανιώτης με 16 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 κοψίματα.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 18/33 δίποντα, 4/29 τρίποντα, 20/26 βολές, 50 ριμπάουντ, 10 ασίστ, ένα κλέψιμο, 3 κοψίματα, 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/44 δίποντα, 8/30 τρίποντα, 9/15 βολές, 42 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 7 λάθη.

Sun City Spurs (Σταυρόπουλος): Διονυσόπουλος 3, Κακλέας 3, Κυπριανός 4, Κυριαζίδης, Κωστής 15, Μαγγωνάκης 21, Μελισσάρης 8, Πάλλης 3, Σαλονικίδης 1, Τσατσάνης 10.

Hood (Πατσάκας): Μιλίσεβιτς 4, Αθανασόπουλος 13, Θεοδώρου 9, Λαύκας 1, Πετράκος 12, Πρωτόγερος, Σαρρής 7, Στεφόπουλος 1, Χανιώτης 16.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που είδαμε!