10/10/2023
Indians 11 23 18 9 - 61 -
Paraliers 21 11 19 18 - 69 -

Νικητές στο ντέρμπι της πρεμιέρας οι Paraliers!

Το βράδυ της Τρίτης στο Basketaki Arena Indians και Paraliers αναμετρήθηκαν στην πρεμιέρα του πρώτου ομίλου της φετινής Evolution League. Έπειτα από 40 λεπτά πραγματικής μάχης η παρέα των αδερφών Σκόρδων ήταν εκείνη που χαμογέλασε τελευταία, ούσα καταπληκτική αμυντικά στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Την αστοχία στο περιφερειακό σουτ και τις βιαστικές τους επιλογές πλήρωσαν οι Indians που είναι δεδομένo ότι θα μας απασχολήσουν αρκετά φέτος.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Paraliers, αφού με καλάθια των Περσεμάτη (7π.), Αλ. Σκόρδου (5π.), Β. Σκόρδου (5π.) και Μπραιμνιώτη (4π.) έχτισαν διψήφια διαφορά από νωρίς. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι Ινδιάνοι στο ξεκίνημα, παρά την προσπάθεια των Βασσάλου (5π.), Μαμάκου (2π.), Μητσάκου (2π.) και Μπαλτά (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 11-21.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου τα δεδομένα άλλαξαν. Η ομάδα του coach Μηνά μεταμορφώθηκε σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου, έτρεξε με επιμέρους 23-11, έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση το δίδυμο Βασσάλος (7π.) - Πουλοκέφαλος (6π.). Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι προβλημάτισαν με την εικόνα τους, διανύοντας το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα στος ματς και οδεύοντας προς τα αποδυτήρια με -2. Σκορ ημιχρόνου, 34-32.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν απόλυτα ισορροπημένο. Οι δύο ομάδες σκόραραν με ικανοποιητική συνέπεια, όμως καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει. Βασσάλος (6π.), Ελευθεριάδης (6π.), Μαμάκος (2π.), Μπαλτάς (2π.) και Πουλοκέφαλος (2π.) τράβηξαν κουπί για τους Indians, ενώ οι μετέπειτα νικητές απάντησαν με Β. Σκόρδο (10π.), Αλ. Σκόρδο (5π.), Τσαιρέλη (4π.) και Μπραιμνιώτη (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 52-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η μάχη συνεχίστηκε. Η εμπειρία των Paraliers, η γρανιτένια τους άμυνα και οι στοχευμένες επιθέσεις στο χαμηλό post τους επέτρεψαν να χτίσουν διαφορά και να την υπερασπιστούν μέχρι τέλους. Οι Indians βρήκαν λύσεις από τους Μπαλτά (4π.), Ελευθεριάδη (3π.), Μητσάκο (2π.) και Δημητρίου (2π.), όμως υπέπεσαν σε αρκετά λάθη και δεν κατάφεραν να αντιδράσουν έγκαιρα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Indians είχαν 18/28 δίποντα, 6/39 τρίποντα και 7/11 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Paraliers είχαν 23/51 δίποντα, 3/12 τρίποντα και 14/25 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 5 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Σκόρδος με 24 πόντους και double-double, έχοντας 8/18 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 8/12 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και ήταν αλάνθαστος σε 34 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Βασσάλος με 18 πόντους, έχοντας 7/10 δίποντα, 0/5 τρίποντα και 4/6 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 1 μπλοκ και 3 λάθη σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Indians (Μηνάς) : Βασσάλος 18, Δημητρίου 2, Ελευθεριάδης 12 (4), Ζήσης, Μάγκος 5, Μαμάκος 3, Μητσάκος 4, Μπαλτάς 8, Πουλοκέφαλος 8 (2).

Paraliers (Σκόρδος) : Ηλιόπουλος, Καρουζάκης, Μπραμνιώτης 10, Περσεμάτης 11 (1), Σκόρδος Αλ. 16 (2), Σκόρδος Β. 24, Στυλιανός, Τσαιρέλης 8.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.

Τι δεν μας άρεσε : Ο τραυματισμός του Βασσάλου.