03/11/2023
Colombians BC 14 13 23 12 - 62 -
Anonymous BC 14 17 15 11 - 57 -

Άντεξαν και κέρδισαν οι Colombians!

Σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι για γερά νεύρα αναμετρήθηκαν οι Colombians BC με τους Anonymous BC για το πρωτάθλημα της Evolution league, με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν στο τέλος του αγώνα να επικρατήσουν με 62-57, κάνοντας έτσι την δεύτερη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παρκέ, με όρεξη για γρήγορο μπάσκετ ,καθώς προσπαθούσαν συνέχεια να επιτεθούν σε πρωτεύον ή δευτερεύον αιφνιδιασμό. Για τους γηπεδούχους δυνατό ξεκίνημα έκανε ο Μπουλούγαρης σημειώνοντας 6 πόντους με δύο βόμβες τριών πόντων, ενώ για τους φιλοξενούμενους, Ουζουνίδης και Σειμένης σκόραραν από 5 πόντους, με το ταμπλό στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να γράφει 14-14.

Από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά οι Colombians αποφάσισαν να πιέσουν σε όλο το γήπεδο τους αντιπάλους τους, με τους φιλοξενούμενους όμως να σπάνε σχετικά εύκολα το press και να βρίσκουν εύκολα καλάθια με τον Κατσιώλη (7π) και τον Βάνα (4π). Για τους γηπεδούχους ακόμα μια εξαιρετική περίοδο έκανε ο Μπουλούγαρης με 8 πόντους, με το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου να βρίσκεται στο 27-31.

Στην επανάληψη οι Colombians δεν παράτησαν το πλάνο τους και συνέχισαν την πίεση ψηλά, αυτή τη φορά επιτυχημένα καθώς κλέψανε πολλές μπάλες και αναγκάσουν τους αντιπάλους τους σε πολλά λάθη. Ρετουνιώτης (6π) για τους γηπεδούχους και Βάνας (6π) για τους φιλοξενούμενους παίζανε διαγωνισμό τριπόντων στο τρίτο δεκάλεπτο, κάνοντας έτσι το 50-46 που έδειχνε ότι το φινάλε θα είναι συναρπαστικό.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, και όποια κατάφερνε να ξεφύγει θα ήταν αυτή που θα έπαιρνε το παιχνίδι. Εξαιρετική η προσπάθεια του Σειμένη (9π) στο τελευταίο κρίσιμο δεκάλεπτο όμως δεν κατάφερε να δώσει την νίκη στην ομάδα του καθώς οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι στο τέλος και επικράτησαν με 62-57.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μπουλούγαρης με 21 πόντους 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Βάνας με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

Οι νικητές είχαν 11/24 βολές, 12/37 δίποντα και 9/23 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκαναν 13 κλεψίματα και 13 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/18 βολές, 17/30 δίποντα και 4/24 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκαναν 5 κλεψίματα και 18 λάθη.

Colombians BC (Ρετουνιώτης): Γιαννακόπουλος 5, Διαμαντόπουλος 2, Ζώτος, Καλαβρουζιώτης, Καλατζακης, Κιούκης 2, Κυριακόπουλος 4, Μπουλούγαρης 21 (6), Πασχαλάκης 7, Ρετουνιώτης 7 (2), Τακίδης 14 (1), Τούντας

Anonymous BC (Αλεφαντινός): Βάνας 12 (2), Ελευθεριάδης 8, Κατσιώλης 7, Κώτσιας, Μανωλέας, Μπουτσικάκης 3 (1), Ουζουνίδης 11 (1), Σεϊμένης 16, Φιλαρτζής

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός του παιχνιδιού!