29/09/2019
Milwaukee Drunks 9 13 16 17 - 55 -
Gunners 9 8 6 10 - 33 -

Ντόκος, ο κανονιέρης των Milwaukee Drunks!

Το 2/2 στον 31ο όμιλο του κυπέλλου έκαναν χθες το απόγευμα στον Κολωνό οι Milwaukee Drunks, καθώς επικράτησαν εύκολα των αγνώριστων Gunners με 55-33, κάνοντας έτσι μεγάλο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ντόκος με τους 24 πόντους που σημείωσε, ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Γιάτσε με 16!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Milwaukee Drunks στο ματς, καθώς με 4 πόντους του Στασινού, τρίποντο του Γιάτσε και δίποντο του Ντόκου, προηγούνταν με 9-3, 2:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, στο φινάλε του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση από τους Παναγιώτη Παναγόπουλο (3π), Ρίκο και Ακουμιανάκη, ισοφαρίζοντας σε 9-9!

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Στρατικόπουλου κατάφερε να πάρει αέρα 8 πόντων δύο φορές, 17-9 & 22-14, πηγαίνοντας εν τέλει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 22-17, χάρη σε 6 νέους πόντους του Ντόκου και το δεύτερο τριποντάκι του Γιάτσε. Μεγάλο black out υπέστησαν και σε εκείνο το σημείο οι Gunners, με τους Ραυτόπουλο (3π), Πάνια (2π) και Καλογιαννίδη (2π) να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Με προσωπικό show του Στέφανου Ντόκου με 12 πόντους και τους Γιάτσε – Μπέσιο να προσθέτουν από 2 πόντους ο καθένας, οι Milwaukee Drunks έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 17 πόντων στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, 38-21. Το σκορ της τρίτης περιόδου, 38-23, διαμόρφωσε για το συγκρότημα του Γιάννη Παναγόπουλου ο Ζούρος, ενώ νωρίτερα 4 πόντους είχε ο Ακουμιανάκης. Σκορ τρίτης περιόδου 38-23!

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι Μπυρόβιοι δεν απεοπξιηκαν σε κανένα σημείο του δεκαλέπτου και με τους Γιάτσε (8π), Μέρη (5π) και Ντόκο (4π) να τραβούν το κουπί στην επίθεση, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 55-33 Για τους “Κανονιέρηδες” στα τελευταία λεπτά σκόραραν οι Ακουμιανάκης, Πάνιας, Μιχαλόπουλος, Ρίκος και Καλογιαννίδης από 2 πόντους ο καθένας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/18 βολές, 13/35 δίποντα και 8/31 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/19 βολές, 9/51 δίποντα και 2/16 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά και έκαναν 9 λάθη.

Mvp των Milwaukee Drunks ο Ντόκος με 24 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές, 6/10 δίποντα και 3/11 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Gunners ο Ζούρος με 4 πόντους, έχοντας 2/4 βολές και 1/4 δίποντα, ενώ πήρε 12 ριμπάουντ και έκανε 1 λαθάκι.

Milwaukee Drunks (Στρατικόπουλος): Πάνου 2, Γεωργίου, Νταγκίνης, Στασινός 6, Μέρης 5 (1), Μπέσιος 2, Γιάτσε 16 (4), Ντόκος 24 (3)

Gunners (Παναγόπουλος Γ.): Ραυτόπουλος 4 (1), Παπαγεωργίου, Πάνιας 4, Καλογιαννίδης 4, Ζούρος 4, Ρίκος 4, Παναγόπουλος Π. 3 (1), Καραμπέτσος, Μιχαλόπουλος 2, Πέππας, Ακουμιανάκης 8, Κοκκονάκης

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Milwaukee Drunks, φτάνοντας έτσι εύκολα στη νέα νίκη!