11/02/2024
Αμφιδέξιοι 15 15 19 18 - 67 -
Πι Stoli α 17 15 8 10 - 50 -

Ντούμπλαραν τις νίκες τους οι Αμφιδέξιοι!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να είναι αρκετά επιθετικές, χωρίς όμως καμία να μπορεί να πάρει το πάνω χέρι στο σκορ.Οι φιλοξενούμενοι είχαν σε εξαιρετική κατάσταση στο ξεκίνημα τον Λιόλιο, ο οποίος έβαλε τους 12 από τους 17 πόντους της ομάδας του στο πρώτο δεκάλεπτο(15-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Αμφιδέξιοι ήταν πιο επιθετικοί, κυκλοφόρησαν καλύτερα την μπάλα στην επίθεση και με τους Γεωργόπουλο και Ρίζο να παίρνουν πρωτοβουλίες, πήραν ελαφρύ κεφάλι στο σκορ.Τα Πι Stoli a όμως, δεν άφησαν το παιχνίδι να ξεφύγει και οι δυο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα όντας κοντά στο σκορ.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και με καλό spacing και ball movement προσπάθησαν να χτίσουν το δικό τους momentum.Γκατζιώρας και Γεωργόπουλος από τους γηπεδούχους ήταν οι πρωταγωνιστές του δεκαλέπτου που έκλεισε στο 49-40.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Αμφιδέξιοι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και με όλους τους παίχτες να μπαίνουν στην επιθετική εξίσωση, απέκτησαν διψήφια διαφορά στο σκορ.Οι φιλοξενούμενοι όμως πια, είχαν χάσει τον ρυθμό τους στην επίθεση και παρά τις προσπάθειες του Λιόλιου(23 πόντοι) και Ιωαννίδη(11 πόντοι) δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του αγώνα με αποτέλεσμα να ηττηθούν με σκορ 67-50.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 21/45 δίποντα,7/26 τρίποντα,4/9 βολές,42 ριμπάουντ,15 ασίστ,12 κλεψίματα και 8 λάθη.Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν με 10/30 δίποντα,8/27 τρίποντα,6/11 βολές,37 ριμπάουντ,10 ασίστ,3 κλεψίματα και 12 λάθη.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Τζαβέλλας με 12 πόντους,14 ριμπάουντ,2 ασίστ και 3 κλεψίματα.Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Λιόλιος με 23 πόντους,8 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Αμφιδέξιοι:Γεωργόπουλος 19,Γκατζιώρας 9,Ριζος 15,Στουρνάρας 12,Τζαβέλλας 12

Πι Stoli a: Βούλγαρης 2,Ιωαννίδης 11,Κοτσακάς,Κωνσταντινίδης 6,Λιόλιος 23,Μπίχτας 5,Μπουρχας,Παπαδιονυσίου 3

Τι μας άρεσε: Ο ρυθμός του παιχνιδιού που ήταν σε υψηλό επίπεδο και τα 40 λεπτά.