08/03/2024
Phoenix Bums 13 14 15 18 - 60 -
Aladalon 13 13 14 14 - 54 -

Ντουμπλάραν τις νίκες με τους Aladalon οι Phoenix Bums!

Σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι που έγινε στο κλειστό του Athens Sports Hall στον Κολωνό , οι Phoenix Bums επιβλήθηκαν με 60-54 , στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Winter Master League,κάνοντας έτσι το 2-0 στα μεταξύ τους ματς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Bums να μπαίνουν πιο δυνατά στο ματς με τους Δεδούση και Παλαμιδά να δείχνουν αρκετά ορεξάτοι. Ενδεικτικά , το σκορ ήταν στο +7 για τους γηπεδούχους 3 λεπτά πριν την λήξη της περιόδου , όμως δύο τρίποντα των Πατούρα και Λίτσα έφεραν το 13-13 που ήταν και το σκορ περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ματς ήταν ισορροπημένο , καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ το οποίο ήταν στον πόντο τέσσερα λεπτά πριν την ανάπαυλα(21-20). Στα εναπομείναντα λεπτά το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα , οι δυο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά και το ημίχρονο έκλεισε στο +1(27-26).

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου οι Phoenix Bums μπήκαν πιο aggressive , έσφιξαν την άμυνα τους και προσπάθησαν να πάρουν διαφορά. Μάλιστα , η διαφορά πήγε στο +8(36-28) με τρίποντο του Δεδούση 6:09 πριν την λήξη του δεκαλέπτου. Οι Aladalon όμως ισορρόπησαν το ματς με τους Βαγγέλη και Λίτσα για να μπουν στην τελευταία περίοδο όντας στο -2(42-40).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως , η άμυνα των Aladalon «τσάκιζε» κόκκαλα με τους φιλοξενούμενους μάλιστα να προηγούνται με τέσσερις πόντους περίπου πέντε λεπτά πριν την λήξη. Οι Phoenix Bums όμως είχαν τις απαντήσεις τους , ανταπέδωσαν το physicality των αντιπάλων τους και πήραν εν τέλει την νίκη με το 60-54 να είναι το τελικό σκορ.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μοσκόφογλου με 8 πόντους και 17 ριμπάουντ ενώ πολυτιμότερος των Aladalon ήταν ο Λίτσας με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Phoenix Bums:Δεδούσης 22,Καδάς ,Μοσκόφογλου 8 , Μπαλτζόγλου , Παλαμιδάς 6, Παπαντωνίου 10 , Χαριτόπουλος 14.

Aladalon:Αθανασάκος 1,Βαγγέλης 15,Λίτσας 15,Μαχαίρας 10,Μίντζης 2,Πατούρας 9,Σδούγκας 2

Τι μας άρεσε : Η μαχητικότητα των δύο ομάδων και το υψηλό desire για την νίκη.