01/10/2022
Golden Boys 13 16 15 14 - 58 -
Ellinoroston Celtics 5 12 18 11 - 46 -

Ντούμπλαραν τις νίκες οι Golden Boys!

Το δύο στα δύο στον πρώτο όμιλο της D2-League έκαναν οι Golden Boys, καθώς στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής κέρδισαν τους Ellinoroston Celtics με 58-46 στο κλειστό του Περιστερίου!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Golden Boys στο παιχνίδι, καθώς με 6 πόντους του Βασίλη Χαχάμη και βοήθειες των Ιορδανίδη, Δαπόλα και Σκλαβενίτη, προηγήθηκαν με 13-5. Ο Κοσκίνας από την περιφέρεια και ο Κατσιράκης μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να οδηγούν το παιχνίδι και με 5 πόντους του Ανδρέα Χαχάμη, 4 του Βασίλη Χαχάμη και 4 του Μπυνιχάκη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 29-17. Τους Ellinoroston Celtics κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Δαυίδ (5π), Χατζηγιάννης (4π) και Κοσκίνας (3π).

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 4 πόντους του Νικολιδάκη και τρίποντο του Ανδρέα Χαχάμη, τα "Χρύσα Αγόρια" βρέθηκαν μέχρι και στο +14, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +9, 44-35. Ο Χατζηγιάννης με 8 πόντους, ο Κοσκίνας με 5 και ο Κατσιράκης με ένα τρίποντο τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων σε εκείνο το διάστημα. Σκορ τρίτης περιόδου 44-35!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Golden Boys κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με δράστες στην επίθεση τους Βασίλη Χαχάμη, Ιορδανίδη και Νικολιδάκη, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 58-46. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους Ellinoroston Celtics στο φινάλε της συνάντησης, με τους Κοσκίνα και Δαυίδ να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/20 βολές, 16/36 δίποντα και 5/23 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/16 βολές, 8/34 δίποντα και 8/30 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Betsson mvp των Golden Boys ο Ανδρέας Χαχάμης με 11 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 2/4 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, είχε 1 τάπα και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Ellinoroston Celtics ο Κοσκίνας με 18 πόντους, έχοντας 3/11 δίποντα και 4/12 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Golden Boys (Χαχάμης Β.): Δαπόλας 3, Ιορδανίδης 10, Νικολιδάκης 7 (2), Παλιούρας, Σκλαβενίτης 2, Χαχάμης Α. 11 (2), Χαχάμης Β. 19 (1), Μπυνιχάκης 6

Ellinoroston Celtics (Τσίλης): Γουρνέλος, Δαυίδ 10 (1), Κοσκίνας 18 (4), Νάστος, Παπαϊάκος, Πιρπίρογλου, Τσίλης, Φυλακτός, Χατζηγιάννης 12 (1)

Τι μας άρεσε: Η διαχείριση του αγώνα από τους Golden Boys!