02/11/2019
Χλατς 14 12 11 8 - 45 -
Retro Pacers 16 12 17 18 - 63 -

Ντούμπλαραν τα ροζ φύλλα οι Retro Pacers!

Το 2/2 έκαναν το βράδυ της Πέμπτης στην Ανθούσα οι Retro Pacers, καθώς αν και για τρία δεκάλεπτα δυσκολεύτηκαν απέναντι στους Χλατς, έφτασαν εν τέλει εύκολα στη νίκη με 45-63 στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της D2-League.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους Retro Pacers να προηγούνται με 14-16, χάρη σε 8 πόντους του Κοψιδά και 4 του Νικολόπουλου. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Κολυβάς και Ραβάνης με 4 πόντους έκαστος.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι δύο ομάδες και στην δεύτερη περίοδο, όπου με ακόμη 7 πόντους του Γιώργου Κοψιδά οι κιτρινόμαυροι διατήρησαν με νύχια και με δόντια το +2, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 26-28. Ο Πατέρας ήταν αυτός που πήρε την σκυτάλη στην επίθεση των Χλατς σε εκείνο το διάστημα, πετυχαίνοντας 4 πόντους, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Τόμας Ράζνυ, Ράφαελ Ράζνυ και Τριανταφύλλης.

Μετά από το «κυνηγητό» του πρώτου μέρους, η παρέα του Αναγνωστόπουλου κατάφερε να πάρει σημαντικό προβάδισμα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με ακόμη 8 πόντους του Κοψιδά και 5 του Γεωργάρα, βρέθηκε στο +8, 37-45. Το δίδυμο Πατέρα – Τριανταφύλλη πάλεψε να κρατήσει τους γηπεδούχους ζωντανούς στην διεκδίκηση του ροζ φύλλου αγώνα, με τον πρώτο να πετυχαίνει 5 πόντους και τον δεύτερο 4. Σκορ τρίτης περιόδου 37-45.

Έχοντας πάρει ψυχολογία από το καλό τρίτο δεκάλεπτο που έκαναν, οι Retro Pacers συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι στην τελευταία περίοδο, φτάνοντας τελικά εύκολα στη νίκη με 45-63, έπειτα από 5 πόντους του Βέλλη, 4 του Κοψιδά, άλλους τόσους του Εμμανουηλάκη και τριποντάκι του Νικολόπουλου. Δεν μπόρεσε το Χλατς να απειλήσει τον αντίπαλο στα τελευταία λεπτά, παρά το τριποντάκι του Τριανταφύλλη και το έμμεσο τρίποντο του Καλύβα και έτσι γνώρισε την δεύτερη ήττα του.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς έχοντας 2/8 βολές, 17/45 δίποντα και 3/21 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 12/15 βολές, 24/62 δίποντα και 1/10 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν μόλις 6 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος του Χλατς ο Τριανταφύλλης με 11 πόντους, έχοντας 0/2 βολές, 4/9 δίποντα και ¼ τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και 1 τάπα, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Mvp για τους Retro Pacers ο συνήθης ύποπτος Κοψιδάς με 27 πόντους, έχοντας 5/6 βολές, 11/22 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, σέρβιρε 4 έτοιμα καλάθια, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι με την σειρά του.

Χλατς (Πατέρας): Φέτσιος 2, Ράζνυ Ρ. 6, Πατέρας 9 (2), Κολυβάς 7, Σπέγκας, Τριανταφύλλης 11 (1), Ραβάνης 4, Ράζνυ Τ. 6

Retro Pacers (Βέλλης): Κοψιδάς 27, Βέλλης 9 (7 ασίστ), Κάππος 1, Αναγνωστόπουλος 2, Λιγνός 2, Νικολόπουλος 3 (1), Εμμανουηλάκης 10, Τσιλιμπάρης 4, Γεωργάρας 5

Τι μας άρεσε: Οι 20 ασίστ που μοίρασαν οι κιτρινόμαυροι, αλλά και η προσπάθεια του Χλατς για τρία δεκάλεπτα!