23/09/2023
Ellinoroston Celtics 4 13 9 18 - 44 -
AlsoupoLions 22 12 11 14 - 59 -

Ντούμπλαραν τις νίκες οι AlsoupoLions!

Δύο στα δύο για τους AlsoupoLions στον τρίτο όμιλο της D2-League, καθώς στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής επικράτησαν εύκολα των Ellinoroston Celtics με 44-59 στο ΓΣΠ!

Με τον Αντωνόπουλο να μπαίνει σεληνιασμένος στο ξεκίνημα της συνάντησης πετυχαίνοντας 19 πόντους και τον Κατσαχνιά να βάζει ένα τριποντάκι, οι AlsoupoLions έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 18 πόντων, 4-22. Ο Χαρικιόπουλος και ο Παπαϊάκος με δύο πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν την απόσταση ασφαλείας και με 3 πόντους του Αντωνόπουλου και τρίποντο του Καραμπουρνή, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 17 πόντων, 17-34. Ο Κοσκίνας με 5 πόντους και ο Χατζηγιάννης με 4 έλυσαν το επιθετικό πρόβλημα των Ellinoroston Celtics στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Αντωνόπουλος σημείωσε άλλους 5 πόντους και μαζί με τις βοήθειες των Μαρκέτου, Τσιφτσή και Κυριακόπουλου, έβαλαν τους AlsoupoLions στο +26, 19-45. Το μόνο που κατάφεραν οι πράσινοι ήταν να μειώσουν στους 19, 26-45, με τον Παπαϊάκο να πετυχαίνει 5 πόντους και τον Χαρικιόπουλο 4, ενώ τραυματίστηκε στον ώμο σε εκείνο το διάστημα ο Κοσκίνας, στον οποίο ευχόμαστε ταχεία ανάρρωση! Σκορ τρίτης περιόδου 26-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Περιστέρι και έτσι τα "Λιοντάρια", αν και εμφάνισαν σημάδια χαλάρωσης, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 44-59 μετά από ακόμη 9 πόντους  Αντωνόπουλου και τρίποντο του Καραμπουρνή. Για τους Ellinoroston Celtics στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Χατζηγιάννης, Γιαννάκος, Χαρικιόπουλος και Φυλακτός, καταφέρνοντας έτσι να μαζέψουν την διαφορά της ήττας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 1/6 βολές 14/40 δίποντα και 5/23 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 8/17 βολές, 12/33 δίποντα και 9/29 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές και έκαναν 13 λάθη.

Πολυτιμότερος των Ellinoroston Celtics ο  Χαρικιόπουλος με 10 πόντους (double-double), έχοντας 5/12 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, είχε τάπα και έκανε 7 λάθη. Betsson mvp των AlsoupoLions ο Αντωνόπουλος με 34 πόντους, έχοντας 6/11 βολές, 5/9 δίποντα και 6/14 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 5 λάθη.

Ellinoroston Celtics (Κοσκίνας): Ασημάκος, Γιαννάκος 4, Δαυίδ 2, Κοσκίνας 3 (1), Νάστος 2, Νικολαΐδης, Παπαϊάκος 7 (1), Πιρπίρογλου, Φυλακτός 5 (1), Χαρικιόπουλος 10, Χατζηγιάννης 10 (2)

AlsoupoLions (Βενιζέλος): Αγαπητός 2, Αντωνόπουλος 34 (6), Βενιζέλος 4, Καραμπουρνής 6 (2), Κατσαχνιάς 3 (1), Κυριακόπουλος 2, Μαγκώνης 2, Μαρκέτος 2, Τσιφτσής 4

Τι μας άρεσε: Τόσο το show του Αντωνόπουλου, όσο και η επιστροφή στο φινάλε των Celtics!