08/03/2020
Milwaukee Sucks 10 10 14 18 - 52 -
Brazzers 16 15 15 14 - 60 -

Ντούμπλαραν τις νίκες οι Brazzers!

Το 11ο ροζ φύλλο αγώνα πήραν χθες στον Κολωνό οι Brazzers, καθώς για την 15η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Master League επικράτησαν εύκολα των Milwaukee Sucks με 52-60!

Οι Brazzers ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο δυνατά το ματς, καθώς με 7 πόντους του Κούρογλου, 5 του Μίλτου Βαρθολομαίου και τριποντάκι του Μακρυωνίτη, προηγήθηκαν με 10-16. Ο Καββαθάς και ο Τσίνας έβαλαν από ένα τρίποντο ο καθένας για λογαριασμό των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 2 πόντους είχαν οι Γανέλης και Οικονόμου.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μέχρι και στο +12, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 11 πόντων, 20-31, χάρη σε 7 πόντους του Δαρδαμάνη και 5 του Νίκου Βαρθολομαίου. Τους Milwaukee Sucks κράτησε όρθιους σε εκείνο το διάστημα ο Διαμάντης με τα δύο τρίποντα που σημείωσε.

Με τον Ζαφειράκη να παίρνει μπρος και να πετυχαίνει 6 πόντους και τον Κούρογλου να τον ακολουθεί με 5, οι κιτρινόμαυροι έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 20 πόντων, 24-44, 2:30 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Ροϊδόπουλου ήταν να ρίξει την διαφορά στους 12, 34-46, μετά από 5 πόντους του Οικονόμου, 4 του Φωτόπουλου και τρίποντο του Τσίνα. Σκορ τρίτης περιόδου 34-46!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Brazzers διαχειρίστηκαν άψογα το ματς, χωρίς να απειληθούν στιγμή, και με δράστες στην επίθεση τους Αμπάζογλου (6π) και Κούρογλου (3π), έφτασαν δίκαια στη νίκη με 52-60 . Για τους Milwaukee Sucks στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Καπετανάκης, πετυχαίνοντας τους 9 από τους 18 πόντους της ομάδας του 6 είχε ο Νικολάκης και ένα τρίποντο ο Τσίνας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/7 βολές, 11/42 δίποντα και 9/26 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 18 λάθη. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 10/16 βολές, 16/42 δίποντα και 6/19 τρίποντα. Μάζεψαν  35 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Milwaukee Sucks ο Καπετανάκης με 9 πόντους, 1/4 βολές, 1/6 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος των Brazzers ο  Μίλτος Βαρθολομαίος με 7 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 1/2 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 8 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη.

Milwaukee Sucks (Ροϊδόπουλος): Καββαθάς 3 (1), Τσίνας 9 (3), Φωτόπουλος 4, Νικολάκης 8, Καπετανάκης 9 (2), Οικονόμου 9 (1), Παγούνης 2, Γανέλης 2, Διαμάντης 6 (2)

Brazzers (Βαρθολομαίος Ν.): Αμπάζογλου 8 (2), Δαρδαμάνης 7 (1), Βαρθολομαίος Ν. 7 (1), Βαρθολομαίος Μ. 7 (1), Κοντογεώργος 2, Κούρογλου 17, Μακρυωνίτης 5 (1), Ζαφειράκης 6

Τι μας άρεσε: Η διαχείριση του παιχνιδιού από τους Brazzers, όπως επίσης και το γεγονός πως όσοι αγωνίστηκαν βρήκαν τον δρόμο προς το καλάθι!