09/07/2020
Παντοφlakers 10 14 17 13 - 47 -
Teddyboyz 10 13 11 13 - 54 -

Ντούμπλαραν τις νίκες οι Pantoflakers!

Το βραδάκι της Τετάρτης 8, Ιουλίου στο κλειστό γήπεδο του Seven, οι Pantoflakers κέρδισαν ξανά τους Teddyboyz με 54 – 47 και προκρίθηκαν πανηγυρικά στον επόμενο γύρο.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες έδειχναν ισοδύναμες. Γαρυφαλλίδης(4), Καρπεράκης, Πατσίκας, Ζαχαρόγιαννης από την μία και Ντάουντυ , Β.Ροντογιάννης, Ιβόπουλος και Γ. Ροντογιάννης από την άλλη είχαν το σκορ ισόπαλο 10 – 10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έπαιρναν συνεχώς το προβάδισμα με πρωταγωνιστή τον Βγενόπουλο με 6 πόντους και βοήθειες από Μουστάκα, Β. Ροντογιάννη και Γ. Ροντογιάννη, οι Pantoflakers όμως απαντούσαν συνεχώς με Ζαχαρόγιαννη(4), Πατσίκα (5) και με τον Καρκάνη να βάζει τρίποντο στην εκπνοή πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 24 – 23.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου οι Teddyboyz πέρασαν μπροστά με δίποντο του Γ. Ροντογιάννη , αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι με 5 πόντους του Καρπεράκη, γκολ φάουλ του Καρκάνη και τρίποντο του Ζαχαρόγιαννη ξέφυγαν με 35 – 25. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν με τον Ιβόπουλο να βάζει 7 πόντους και ένα δίποντο με τον Ντάουντυ , οι Pantoflakers όμως με τον Πάτσικα να προσθέτει 5 πόντους διατηρούσαν προβάδισμα 41-34!

Μπαίνοντας στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Ζαχαρόγιαννης ανέλαβε δράση με 5 πόντους για τους γηπεδούχους, ενώ για τους φιλοξενούμενους Ιβόπουλος(4) και Γ. Ροντογιάννης μείωναν 47 – 40. Με 5 λεπτά να απομένουν για την λήξη του ματς τίποτα δεν άλλαξε στην έκβαση του αγώνα. Πατσίκας, Καρπεράκης, Πλέσσας έβαλαν 7 πόντους για τους Pantoflakers , ενώ ισάριθμους για τους Teddyboyz πρόσθεσαν Βγενόπουλος(4) και Παπαγεωργίου με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται 54 – 47 και δίνει το εισιτήριο στην ομάδα του Πλέσσα για τον επόμενο γύρο.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Μανούσος Καρπεράκης με 9 πόντους, 17 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Ιβόπουλος με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Συνολικά οι Pantoflakers είχαν 15 – 43 δίποντα, 5 – 24 τρίποντα, 9 – 12 βολές, κατέβασαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη. Οι Teddyboyz είχαν 14 – 48 δίποντα, 4 – 27 τρίποντα, 7– 16 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Pantoflakers (Πλέσσας): Ζαχαρόγιαννης 14 (10ρ.) Πλέσσας 1, Καριπίδης, Καρπεράκης 9 (17ρ.), Πατσίκας 15 (7ρ.), Μπενετάτος, Λέκκας 1 (6ρ.), Γαρυφαλλίδης 4, Καρκάνης 10.

Teddyboyz (Μουστάκας): Βγενόπουλος 10,Παπαγεωργίου 3, Γ. Ροντογιάννης 7 (7ρ.), Β.Ροντογιάννης 6 (4κλ.),Ιβόπουλος 14(10ρ.),Δέδογλου, Ντάουντυ 4(11ρ.), Μουστάκας 3(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Το μέταλλο που έχουν φτιάξει οι Pantoflakers!