21/09/2020
Intercity BC 18 17 14 13 - 44 -
Smokin' Aces 13 10 7 14 - 62 -

Ντούμπλαραν τις νίκες οι Smokin “ Aces!

Απόγευμα Σαββάτου, 19 Σεπτεμβρίου, και στο κλειστό του Basketaki Arena, στην δεύτερη αγωνιστική του πέμπτου ομίλου του κυπέλλου, οι Smokin ‘Aces επικράτησαν σχετικά εύκολα, με 62 – 44, επί των μαχητικών για ένα δεκάλεπτο Intercity.
Δυνατά μπηκαν οι Άσσοι στο ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκαν με 5 πόντους του Απ. Σαπλαούρα και δίποντο του Αλ.Σαπλαούρα , όμως οι Intercity με Φιλίνη, Νικολάου και Μπαλαφούτη μείωσαν σε 9 – 8. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι έβρισκαν λύσεις στην επίθεση κυρίως με τον Φύκηρη που πέτυχε 5 πόντους ενώ για τους φιλοξενούμενους Μπαλαφούτης με τρίποντο και Συμεών σκόραραν για το 18 – 13.
Στις αρχές της δεύτερης περιόδου οι Intercity με 5 πόντους του Νικόλαου και καλάθι του Μακαντάση πήγαν να φέρουν το ματς στα μέτρα τους , αλλά οι πιό έμπειροι Aces πάτησαν το γκάζι και με πρωταγωνιστές τους Νίκαινα(8) και Μαυραγάνη(6) ξέφυγαν με 32 – 20. Το ημίχρονο έκλεισε με Φύκηρη, Μητράκη από την μία και Μακαντάση με γκολ φάουλ από την άλλη να διαμορφώνουν το 35 – 23.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπλόκαραν στην επίθεση πετυχαίνοντας μόνο 7 πόντους με Μακαντάση, Μπαλαφούτη και Φιλίνη, με αποτέλεσμα οι Κόκκινοι με Φύκηρη,Απ.Σαπλαούρα , Νίκαινα και Μαυραγάνη να σκοράρουν να ανοίξουν κι άλλο την διαφορά(49-31).
Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν και το πιο ισορροπημένο του αγώνα(13-14), χωρίς να αλλάξει κάτι στην τελική έκβαση.Οι Άσσοι ξεκίνησαν με τρίποντο του Αλ.Σαπλαούρα και βολές του Μητράκη, ενώ οι Intercity απάντησαν με τρίποντα από Χατζηλιά, Μακαντάση και καλάθι του Φιλίνη(54-38).Στα 5 λεπτά που απέμεναν για την λήξη του αγώνα, Απ.Σαπλαούρας , Μαυραγάνης με τρίποντα και Νίκαινας από την μία πέρυχαν 8 πόντους, ενώ από την άλλη 4 πόντοι του Μπαλαφούτη και δίποντο του Νικολάου διαμόρφωσαν το τελικό 62 – 44.
Mvp Της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Απόστολος Σαπλαούρας με 14 πόντους, 11 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Φιλίνης με 5πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.
Συνολικά οι Aces είχαν 20/31 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 13/24 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.
Η Intercity είχε 17/37 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 6/9 βολές, κατέβασε 31 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 12 λάθη.
Smokin’Aces(Φύκηρης): Μακρής, Μαυραγάνης 13 (4ας.), Μητράκης 3(10ρ.), Νίκαινας 12, Νινιός 3 (3ας.), Αλ.Σαπλαούρας 5, Απ.Σαπλαούρας 14(11ρ.), Φύκηρης 12 (13ρ.).
Intercity(Νικολάου): Μακαντάσης 10, Μπαλαφούτης 14, Νικολάου 10 (11ρ.), Σταυρόπουλος (6 ρ.), Συμεών 2, Φιλίνης 5 (7ρ.),Χατζηλιάς 3.
Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα μεταξύ των παιχτών των δύο ομάδων.