06/03/2024
Σοποτό B.C. 11 21 17 18 - 67 -
Deportivo Faliro 15 13 20 18 - 73 -

Ντούμπλαρε τις νίκες με το Σοποτό η Deportivo Faliro!

Υψηλών πτήσεων συνέχεια για την Deportivo Faliro , καθώς μετά από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι στο Athens Sports Hall του Κολωνού, επιβλήθηκε με 67-73 του Σοποτό στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Winter Master League.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν πραγματικά πολύ ισορροπημένο , βλέπαμε ωραίες φάσεις εκατέρωθεν , όμως καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να χτίσει διαφορά από την αρχή.Λουρίδας από την μια και Τριανταφυλλίδης από την άλλη ήταν εκείνοι που ήταν περισσότερο «ενεργοί» επιθετικά με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να κλείσει στο 11-15.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με σερί 7-1 για το Σοποτό που προηγήθηκε με 2 πόντους 8:22 πριν την ανάπαυλα(18-16).Οι φιλοξενούμενοι δεν «ήπιαν» θάλασσα όμως , έσφιξαν την άμυνα τους , είχαν Γαρμπή και Τριανταφυλλίδη σε καλή κατάσταση , με αποτέλεσμα να πάνε στο ημίχρονο όντας στο -4(32-28).

Στο τρίτο δεκάλεπτο το ματς ήταν ντέρμπι , οι δύο ομάδες ήταν κοντά αλλά ο Γαρμπής με σουτ τριών πόντων 4:05 πριν το δεκάλεπτο έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Η Deportivo Faliro πατούσε καλύτερα στο παρκέ και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +6.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο , οι φιλοξενούμενοι ήταν σε καλύτερο momentum με τον Παπαδόπουλο να πετυχαίνει γκολ-φάουλ 7:56 πριν την λήξη και να στέλνει την διαφορά πάνω από τους 10(49-60).Το Σοποτό προσπάθησε να γυρίσει στο παιχνίδι , μειώσε στους 8 2:39 πριν το φινάλε(61-69) όμως η Deportivo Faliro πήρε εν τελει την νίκη με το 67-73 να είναι το τελικό σκορ.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Τριανταφυλλίδης με 21 πόντους και 15 ριμπάουντ ενώ πολυτιμότερος για το Σοποτό ήταν ο Σοφιανόπουλος με 8 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Σοποτό : Αγγελογιαννόπουλος 14, Καρατζάς 3, Κουτσουρής 19, Λουρίδας 6, Σοφιανόπουλος 8, Τοπούζογλου 5,Χουλιάρας,Ψαλιδόπουλος 12

Deportivo Faliro : Γαρμπής 15, Κακαλέτρης 10,Μαρινάκης 3, Παπαδόπουλος 10,Παύλου 3, Τριανταφυλλίδης 21,Φελλάς 11

Τι μας άρεσε: Ο ωραίος ρυθμός που είχε το παιχνίδι σε όλη την διάρκειά του.