29/12/2019
Αναλώσιμοι 13 9 10 16 - 48 -
San Antonio Smurfs 15 21 10 14 - 60 -

Ντύθηκε Άγιος Βασίλης ο Νίκας!

Επιστροφή στις νίκες και βαθμολογική ανάσα για τους San Antonio Smurfs στον τέταρτο όμιλο της Development League, καθώς για την όγδοη αγωνιστική επικράτησαν εύκολα με 48-60 και αποχαιρέτησαν με χαμόγελα το 2019, έχοντας σε μεγάλη βραδιά τον mvp Κώστα Νίκα!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τους San Antonio Smurfs να προηγούνται με 13-15, χάρη σε 5 πόντους του Μανδρώνη, 4 του Καλαϊτζόγλου και άλλους 4 του Γκουρογιάννη. Ο Χρηστακάκος με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ ένα τριποντάκι είχε ο Νικολόπουλος.

Με τον Κώστα τον Νίκα να κάνει παπάδες στην δεύτερη περίοδο, όπου πέτυχε 9 πόντους και με τους Καλαϊτζόγλου (5π) – Μανδρώνη (3π) να τον ακολουθούν, η ομάδα του Nioniovic πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 14 πόντων, 22-36. Δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν σε εκείνο το διάστημα οι Αναλώσιμοι, παρά τους 4 πόντους του Χρηστακάκου και τους 3 του Χρονόπουλου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μέχρι και στο +17, 27-44 & 29-46, διατηρώντας τελικά το +14 του πρώτου μέρους, 32-46, μετά από νέους 6 πόντους του Μανδρώνη. Ο Ζάφειρας με 3 πόντους και οι Χρηστακάκος, Τάγαρης και Χρονόπουλος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση της ομάδας του Νικολόπουλου στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 32-46!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα “Στρουμφάκια” δεν απειλήθηκαν καθόλου από τον αντίπαλο και με δράστες τους Μανδρώνη (5π), Νίκα (4π) και Καλαϊτζόγλου (3π), έφτασαν στην εύκολη νίκη με 48-60.  Για τους Αναλώσιμους στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Χρηστακάκος με 8 πόντους, ενώ τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Νικολόπουλος, Καστανιάς και Ζάφειρας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/15 βολές, 14/42 δίποντα και 4/17 τρίποντα. Πήραν  50 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 5/14 βολές, 20/44 δίποντα και 5/26 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος για τους Αναλώσιμους ο Χρονόπουλος με 9 πόντους, έχοντας 3/6 βολές και 3/9 δίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Mvp των San Antonio Smurfs ο Νίκας με 13 πόντους (double-double), έχοντας 1/4 βολές και 6/10 δίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Χρονόπουλος 9, Καστανιάς 2, Χρηστακάκος 20 (3), Λιάσκας 1, Τάγαρης 4, Νικολόπουλος 5 (1), Ζάφειρας 7

San Antonio Smurfs (Nioniovic): Νίκας 13, Καλαϊτζόγλου 12 (2), Αλέξης 4, Γκουρογιάννης 8, Παπαζώης 4, Μανδρώνης 19 (3)

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι San Antonio Smurfs!