04/01/2020
Mafia Ballers 4 16 19 17 - 56 -
Campeon Εθνικός Star 16 13 13 16 - 58 -

Ντύθηκε μαφιόζος ο Εθνικός Star!

Το βράδυ της Παρασκευής 3, Ιανουαρίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα, ο Εθνικός που είχε το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, παρά την τρομερή πίεση που άσκησαν οι Mafia Ballers ,πήρε το ροζ φύλλο αγώνα επικρατώντας στις λεπτομέρειες με 56– 58.

Εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο έκανε η ομάδα του Εθνικού Star που με Ζουρίδη(6), Βαλμά(6), Λάππα και Φλάσκο να κάνουν party προηγήθηκε με 4 – 16 των υπνωτισμένων Ballers που βρήκαν δύο καλάθια με Γρούντα και Βόγκλη.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να γυρίσουν το ματς με Γρούντα(4) και Μπουγιούκα, όμως ο Εθνικός με Λάππα, Ζουρίδη, Βαλμά και τρίποντο του Φλάσκου έστειλε την διαφορά στους 15(10 – 25.). Στην συνέχεια οι μαφιόζοι πίεσαν στην άμυνα και δέχτηκαν μόνο 4 πόντους από τον Ζουρίδη, ενώ στην επίθεση με Αμοργιανό, Μπουγιούκα(4), Γρούντα και Αδαμάκη έκλεισαν το ημίχρονο με 20-29.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Ζουρίδη για τον Εθνικό, όμως οι Ballers έτρεξαν 13 – 0 σερί με Αμοργιανό, Μπουγιούκα, Αδαμάκη(4), Δροσόπουλο και τρίποντο του Βόγκλη παίρνοντας προβάδισμα με 33 – 32. Οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και με 5 πόντους του Ζουρίδη και δίποντο του Βαλμά ξαναπήραν τα ηνία με 33– 39. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι απάντησαν με 4 πόντους Αδαμάκη και δίποντο του Μπουγιούκα , ενώ ο Λάππας με τρίποντο διαμόρφωσε το 39 – 42 για τον Εθνικό.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν την διαφορά με Σέργη, Ζουρίδη και Βαλμά , αλλά οι Ballers με τον Αδαμάκη σε εξαιρετική κατάσταση να πετυχαίνει ακόμα 7 πόντους και μία βολή του Αμοργιανού πλησίασαν 47 – 48. Ο Βαλμάς ξανά έδωσε αέρα τριών πόντων στον Αθνικό, αλλά πΜπουγιούκας με 4 συνεχόμενους έδωσε για τελευταία φορά προβάδισμα στους Ballers με 51 – 50. Ένα γρήγορο 0 – 6 από Βαλμά, Ζουρίδη και Φλάσκο έκανε το 51-56 για να απαντήσει ο Αδαμάκης με δύο βολές. Ο Λάππας με μία βολή έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στον Εθνικό αλλά ο ασταμάτητος Αδαμάκης με τρίποντο αυτή την φορά μείωσε σε 56 – 57 , 25 δευτερόλεπτα πριν από την λήξη του αγώνα. Στον εναπομείναντα χρόνο οι δυο ομάδες αστόχησαν εκατέρωθεν από τη γραμμή των βολών και ο Λάππας που πέτυχε την μοναδική διαμόρφωσε το 56 – 58 για τον Εθνικό Star που έπιασε τους Mafia Balers στην βαθμολογία.

Mvp Της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Νίκος Ζουρίδης με 22 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 5 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Μπουγιούκας με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά οι Mafia Ballers είχαν 21 – 49 δίποντα, 3 – 17 τρίποντα, 5 – 14 βολές, κατέβασαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη. Ο Εθνικός είχε 20 – 61 δίποντα, 4 – 14 τρίποντα, 6– 24 βολές, κατέβασε 62 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 20 λάθη.

Mafia Ballers(Γρούντας): Αμοργιανός 5 (4κλ.), Δροσόπουλος 2, Οικονομόπουλος, Βόγκλης 5 (3ασ.), Μπουγιούκας 14 (7ρ.),Γρούντας 8(7ρ.), Αδαμάκης 22.

Εθνικός Star(Χροναίος): Φλάσκος 8 (7ρ.), Χροναίος 2, Σέργης 2 (13ρ.), Βαλμάς 16 (12ρ.), Ζουρίδης 22 (17ρ.), Λάππας 8 (9ρ.).

Τι μας άρεσε: Το αμείωτο ενδιαφέρον που υπήρχε μέχρι το τέλος του αγώνα.