21/10/2019
Mpaloniakos 16 10 16 16 - 58 -
La Bola De Papel 9 8 17 10 - 44 -

Νωρίς… ξεκίνησε ο Mpaloniakos!

Ποδαρικό με το δεξί έκανε ο Μπαλονιακός στον πέμπτο όμιλο της D2-League, καθώς στην πρεμιέρα επικράτησε δίκαια των La Bola De Papel με 58-44 στον Κολωνό, έχοντας σε μεγάλα κέφια τον Γούλα με 33 πόντους, ενώ 15 πρόσθεσε ο αρχηγός Λεβεντούρης!

Καυτός εμφανίστηκε ο Γούλας από το πρώτο δεκάλεπτο για τον Μπαλονιακό, καθώς με 12 δικούς του πόντους και δίποντα των Λεβεντούρη – Λιόντου, προηγήθηκε δύο φορές με 9 πόντους, 13-4 & 16-7. Το σκορ του δεκαλέπτου, 16-9, διαμόρφωσε για τους φιλοξενούμενους από την γραμμή της φιλανθρωπίας ο Καραστάθης, ενώ νωρίτερα μέσα από το ζωγραφιστό σκόραραν οι Θεοδωράκης και Τζαναβάρας.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να χτίσουν διψήφια διαφορά 12 πόντων, 24-12, 3:00 για την ανάπαυλα, χάρη σε 4 νέους πόντους του Γούλα και βοήθειες των Κατσώνη, Γούπιου και Λεβεντούρη, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 26-17. Τους La Bola De Papel προσπάθησαν να κρατήσουν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Φλώρος και Σίνης με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Το πιο χορταστικό δεκάλεπτο της αναμέτρησης ήταν το τρίτο, με τον Μπαλονιακό να ξεφεύγει στους 14, 34-20, με το δίδυμο Λεβεντούρη – Γούλα να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 6 πόντους έκαστος. Η παρέα, όμως, του Μαρινάκη δεν τα παράτησε τόσο εύκολα και με τους Φλώρο (8π) – Σίνη (7π) να ηγούνται της επίθεσης της ομάδας τους, έριξε την διαφορά στους 8, 42-34!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γκρι διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με τον Γούλα να δείχνει ασταμάτητος με ακόμη 11 πόντους, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Λεβεντούρη με 5, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 58-44.  Πάλεψε για τους La Bola De Papel μέχρι το φινάλε ο Σίνης, ωστόσο οι νέοι 6 πόντοι που έβαλε δεν ήταν αρκετοί.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 16/22 βολές, 18/33 δίποντα και 2/37 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/27 βολές, 14/44 δίποντα και 2/14 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Mvp του Μπαλονιακού ο Γούλας με 33 πόντους (double-double), έχοντας 10/12 βολές, 10/12 δίποντα και 1/8 τρίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των La Bola De Papel ο Σίνης με 16 πόντους (double-double), έχοντας 2/7 βολές, 4/9 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Mpaloniakos (Λεβεντούρης): Λιόντος 4, Λεβεντούρης 15 (1), Γούλας 33 (1), Παναγιωτίδης, Κατσικάκης, Κατσώνης 4, Γούπιος 2, Παπαβασιλείου

La Bola De Papel (Μαρινάκης): Στάμου 1, Μπούρας, Καραστάθης 6, Τζαναβάρας 2, Σίνης 16 (2), Μαρινάκης 1, Φλώρος 13, Θεοδωράκης 3, Ζαχαριάς 2

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική εμφάνιση του Γούλα, αλλά και η διάρκεια που είχε στην απόδοσή του ο Μπαλονιακός!