25/10/2020
New York Pic-Knicks 19 23 16 7 - 65 -
Indians 10 9 10 16 - 45 -

New York Pic-Knicks τώρα και στον Κολωνό!

Επιστροφή στις νίκες για τους New York Pic Knicks στον τρίτο όμιλο της D2-League, καθώς στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής επικράτησαν εύκολα των Super Drunks με 65-45 στο κλειστό του Κολωνού!

Καλύτεροι εμφανίστηκαν οι New York Pic Knicks στο ξεκίνημα της συνάντησης, όταν με 6 πόντους του Αντωνόπουλου, 5 του Αθανασίου και 4 του Σπηλιωτόπουλου, προηγήθηκαν με 14-2, 4:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τους Αχριάνη – Γώγο να πετυχαίνουν από 3 πόντους ο καθένας, μείωσαν στους 9, 19-10!

Στην δεύτερη περίοδο ανέλαβε δράση ο Κοντογιάννης, αφού με 10 δικούς του πόντους, 5 του Δημητρέλλου και 5 του Αντωνόπουλου, έστειλαν την ομάδα τους στα αποδυτήρια με αέρα 23 πόντων, 42-19. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Super Drunks, παρά τους 4 πόντους του Αχριάνη και τους 3 του Κοσκίνα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γκρι φρόντισαν να κλειδώσουν το ροζ φύλλο αγώνα, εκεί όπου με 6 πόντους του Αντωνόπουλου, 4 του Κοντογιάννη και τρίποντο του Νάννου, έφτασαν στο +29, 58-29. Ο Αχριάνης με 5 πόντους, ο Γώγος με ένα τριποντάκι και ο Λευτέρης Μπαϊμπής με ένα δίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση της ομάδας του Ροϊνά στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 58-29!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, αν και κατέβασαν ταχύτητα, οι Pic Knicks έφτασαν εύκολα στη νίκη με 65-45, έπειτα από 5 πόντους του Κοντογιάννη και 2 του Αθανασίου . Βρήκαν, έστω και αργά, ρυθμό οι Super Drunks και με δράστες στην επίθεση τους Αχριάνη (5π) και Μητσάκο (4π), κατάφεραν να μαζέψουν στο φινάλε την διαφορά της ήττας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/17 βολές, 23/51 δίποντα και 3/26 τρίποντα. Πήραν 54 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/16 βολές, 10/49 δίποντα και 5/22 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν άλλα τόσα λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος των New York Pic Knicks ο Κοντογιάννης με 21 πόντους (double-double), έχοντας 3/7 βολές, 9/15 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Super Drunks ο Μητσάκος με 6 πόντους, έχοντας 2/2 βολές και 2/4 δίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

New York Pic Knicks (Αθανασίου): Δημητρέλλος 8 (1), Αγγελίδης 3, Σπηλιωτόπουλος 6, Αντωνόπουλος 17 (1), Νάννος 3 (1), Αθανασίου 7, Κοντογιάννης 21

Super Drunks (Ροϊνάς): Αχριάνης 16 (2), Μητσάκος 6, Ζήσης 7, Φαραός, Κοσκίνας 5, Τιγγινάγκας, Μήνας 3 (1), Μπαϊμπής Χ., Σκενδέρογλου Φ., Γώγος 6 (2), Μπαϊμπής Λ. 2, Τσιώτας

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των New York Pic Knicks μέσα στην ρακέτα!