28/10/2019
Κλειώ 10 12 8 12 - 42 -
Hustlers 9 9 14 17 - 49 -

Ο Αλτιπαρμάκης το προέβλεψε, οι Hustlers το έκαναν!

Την πρώτη τους νίκη στον τρίτο όμιλο της D2-League πήραν το απόγευμα της Κυριακής στον Κολωνό οι Hustlers, καθώς επικράτησαν δίκαια της Κλειούς με 42-49!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με την Κλειώ να προηγείται με 10-9 και τους Καστανιώτη – Φασκιώτη να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα. Από την περιφέρεια βρήκαν στόχο για λογαριασμό των φιλοξενούμενων οι Αλτιπαρμάκης – Σκουφής, ενώ μέσα από την ρακέτα σκόραρε ο Παντελεάκης.

Με τρίποντη βόμβα του Παντελεάκη και έμμεσο τρίποντο του Αλτιπαρμάκη, οι Hustlers προσπέρασαν με 14-16, 5:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, στο φινάλε του πρώτου μέρους ο Φασκιώτης έβαλε 4 πόντους και με βοήθειες των Καστανιώτη, Κόττη, Κίτσου και Ζαβιτσάνου, έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 22-18!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι μπλε ξέφυγαν για πρώτη φορά στους 8, καθώς με καλάθια των Κίτσου – Φασκιώτη, προηγήθηκαν με 26-18. Με εντυπωσιακό 14-4 επιμέρους σκορ απάντησαν οι Hustlers και έτσι με 7 πόντους του Σκουφή, τρίποντο του Αλτιπαρμάκη και δίποντα των Σωτηροπούλου – Παντελεάκη, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο σε θέση οδηγού με 30-32!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι 2:30 για το τέλος, όταν το σκορ ήταν 39-39, ωστόσο οι Hustlers με δράστες τους Κόπελο (4π), Σκουφή (4π) και Παντελεάκη (3π), έφτασαν δίκαια στη νίκη με 42-49! Δεν μπόρεσε ο Κίτσος με τους 6 πόντους που έβαλε να οδηγήσει την Κλειώ εκ νέου στο ροζ φύλλο αγώνα, ενώ από 3 πρόσθεσαν Φασκιώτης και Καστανιώτης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/14 βολές, 17/51 δίποντα και 0/18 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 2 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 16 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 9/22 βολές, 14/39 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 12 λάθη.

Πολυτιμότερος για την Κλειώ ο Φασκιώτης με 15 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές, 6/15 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Mvp των Hustlers ο Σκουφής με 16 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 6/8 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Κλειώ (Σφήκας): Φασκιώτης 15, Καστανιώτης 13, Κίτσος 10, Κόττης 2, Πασχάλης, Σφήκας, Ζαβιτσάνος 2, Σταλίκας

Hustlers (Αλτιπαρμάκης): Κόπελος 4, Σωτηροπούλος 4, Σκουφής 16 (1), Αλτιπαρμάκης 11 (2), Ζουπάς, Γρίβας 4, Παντελεάκης 10 (1)

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση των Hustlers στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν από το -8 βρέθηκαν στο +4, παίρνοντας παράλληλα ψυχολογία!