16/05/2023
Miami Heets 19 15 14 16 - 64 -
Ιπ-πότες 17 15 13 15 - 60 -

Ο Αναστασίου υπέγραψε την πρώτη νίκη των Miami Heets!

Τρίτη βράδυ στο κλειστό των Μελισσίων για το πρωτάθλημα της Evolution Summer League, οι Miami Heets πραγματοποίησαν τη πρώτη τους νίκη, καθώς όντας πιο ψύχραιμοι στις τελευταίες στιγμές του αγώνα, νίκησαν τους Ιπ-πότες με σκορ 64-60! Οι γηπεδούχοι έπαιξαν μια ταχύτητα κάτω από αυτό που τους έχουμε συνηθίσει, όσον αφορά την ένταση που έβγαλαν στις δύο πλευρές του γηπέδου. Βέβαια, σε αυτό μεγάλο ρόλο έπαιξαν οι απουσίες των Πιτούλη και Μαρινάκη, δύο παικτών που προσθέτουν ενέργεια στο παιχνίδι των Heets! Στην αντίπερα όχθη, οι Ιππότες ήταν άκρως ανταγωνιστικοί καθόλα τη διάρκεια του αγώνα και θα μπορούσαν υπό προϋποθέσεις να ήταν εκείνοι που θα πανηγύριζαν τη πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα! Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παρκέ και με τους Γιαννίρη και Δρίτσα να ηγούνται των προσπαθειών τους πέτυχαν εφτά αναπάντητους πόντους(7-0). Ωστόσο, οι Ιππότες αντέδρασαν, ανέβασαν την ένταση στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού και με επιμέρους 12-17, έκλεισαν το δεκάλεπτο στο μείον δύο με σκορ 19-17! Ο Γιαννίρης(9π) αποτέλεσε το πρώτο σκόρερ των Miami. Στον αντίποδα, ο Κεκεμπάνος κυριάρχησε κάτω από το καλάθι, πετυχαίνοντας 11 πόντους!

Στη συνέχεια βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές, καθώς οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν μια διαφορά ασφαλείας, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του ημιχρόνου να δείχνει το 34-32! Ο Ταγματάρχης πρόσφερε 6 πόντους μέσα από το ζωγραφιστό, ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Ντούκα από την πλευρά των Ιπ-ποτών!

Το τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης είχε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Νίκου Αναστασίου, καθώς τελείωσε τη περίοδο με 9 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, βοηθώντας τους Heets να οδηγηθούν στη τελευταία στροφή με το υπέρ τους 48-45! Ο Κεκεμπάνος πρόσθεσε ακόμη 5 πόντους, αποτελώντας εν πολλοίς τον λόγο που οι Ιππότες έμειναν σε απόσταση βολής από τους αντιπάλους τους!

Οι γηπεδούχοι στη τέταρτη περίοδο εκμεταλλευόμενοι τη ποιότητα τους σε όλες τις τελευταίες κρίσιμες στιγμές του παιχνιδιού, κατάφεραν να σπάσουν το ρόδι και να πετύχουν τη πρώτη τους φετινή νίκη με σκορ 64-60!

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Νίκος Αναστασίου με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 κλεψίματα και 2 κοψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Νίκος Κεκεμπάνος είχε 25 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κοψίματα!

Οι Miami Heets είχαν 20/41 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 12/23 βολές, 31 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 13 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 9 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 16/43 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 4/8 βολές, 45 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 17 λάθη .

Miami Heets(Μαρινάκης): Αναστασίου 16, Γιαννίρης 13, Δεντάκης 2, Δρίτσας 18, Ισμαήλος 2, Ταγματάρχης 9, Τζουβανάκης 4!

Ιπ-πότες(Κεκεμπάνος): Ανυφαντής 3, Γκουντόπουλος 6, Κεκεμπάνος 25, Κοσιαράς, Μπαρδούσης 3, Νταλαμπίρας, Ντούκα 14, Σιαπάνης 9!

Τι μας άρεσε : Το κόψιμο του Αναστασίου στις τελευταίες στιγμές του παιχνιδιού!