06/01/2020
Iron Maidan 8 18 16 8 3 53 -
Antilalos BC 16 14 12 8 8 58 -

Ο Αντίλαλος το θρίλερ !

Σαββατόβραδο στο Seven Sports Club και στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Development League οι Iron Maidan(2-6) φιλοξένησαν τον Αντίλαλο(4-4) με τις δύο ομάδες να δείχνουν ισοδύναμες με τους τελευταίους να επικρατούν στον έξτρα χρόνο της παράτασης !

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν φουριόζοι  προηγούμενοι με 0-6 με τους αντιπάλους τους να ανακάμπτουν στο πεντάλεπτο (6-8) ωστόσο ο Λακιός (6π) μαζί με τον Θεοδώρου(6π με δύο βόμβες τριών πόντων) με σερί 0-8 έδωσαν διψήφιο αέρα (6-16) με τον Δ.Μακρή να μειώνει προς το τέλος της πρώτης περιόδου(8-16).

Η εικόνα δεν άλλαξε ως τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου (15-23), ωστόσο με σερί 6-0 οι γηπεδούχοι όχι μόνο πλησίασαν  αλλά και προσπέρασαν(26-25) χάρη στους δραστήριους Φωτεινάκη(7π) & Ζηρίνη(5π) ωστόσο τον τελευταίο λόγο τον είχαν οι παίκτες του Ζαμπέτα με τους Λακιό(6π) & τον μπόμπερ Σουλτάτο(4π) κλείνοντας προηγούμενοι το πρώτο μέρος (26-30).

Το συγκρότημα του Ζαμπέτα διατήρησε το προβάδισμα κατά το πρώτο πεντάλεπτο μετά την ανάπαυλα αλλά οι αντίπαλοι τους με τον Δ. Μακρή  σε μεγάλα κέφια (11π με μια κανονιά από τα 6.75) ανέτρεψαν την κατάσταση ισοφαρίζοντας με ρουκέτα του Δέλλιου από την περίμετρο, όσο στην αντίπερα όχθη οι ψηλοί, ο Γκολές(3π) με τον Λακιό(6π) αλλά και ο Σουλτάτος(3π) κράτησαν την ομάδα τους με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 42-42.

Το τέταρτο δεκάλεπτο μπορεί να μην έδωσε σπουδαίο μπάσκετ αλλά έκρυβε συγκινήσεις. Οι ομάδες κυριεύτηκαν από το άγχος της νίκης  και κονταροχτυπιούνταν με αρκετά εκατέρωθεν λάθη και αστοχία. Δύο βολές του Θεοδώρου έφεραν μπροστά τους φιλοξενούμενους, η διάφορα έμεινε η ίδια (1 βολή ο Δ.Μακρής και μία ο Γκολές) μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό με τον Κόντη να ισοφαρίζει 40” πριν το τέλος και το σκορ να μην αλλάζει με τους Δ.Μακρή (άστοχος σε τρίποντο στα2”) και Ν. Λάγιο (επίσης άστοχος σε ζευγάρι ελ. βολών σε νεκρό χρόνο) να είναι οι μοιραίοι αμφότεροι οδηγώντας με αυτόν τον τρόπο το ματς σε παράταση.

Εκεί οι “Ροκάδες” ξεκίνησαν καλά προηγούμενοι με τρεις αλλά το παιχνίδι το αποφάσισε ο Θεοδώρου (7π)που με δύο back to back ριπές από τα 6.75 όχι μόνο ισοφάρισε αλλά σφράγισε ουσιαστικά την πρώτη νίκη της ομάδας του για τη νέα χρόνια με το τελικό 53-58 !

Mvp του αγώνα και των νικητών ο “διπλός” σέντερ Χριστόδουλος Λακιός (20π, 22ρ, 4κοψ & 3 λάθη). Πολυτιμότερος των αντιπάλων τους  ήταν το αντίπαλο δέος του, ο Αλέξανδρος Κόντης (10π,6ρ,1ας,3κλ,2κοψ& 2 λάθη)

Η στατιστική παρουσιάζει τα τεκταινόμενα στο παρκέ. Οι ομάδες εκτέλεσαν με παραπλήσια ποσοστά  (30-29% εντός πεδιάς, 46-47% βολές), ενώ οι νικητές υπερείχαν λίγο στο μακρινό σουτ (18-24% τρίποντα) και καταλυτικά στη συλλογή “σκουπιδιών” (32-56) & στις τελικές πάσες (5-11),  ενώ οι αντίπαλοι τους είχαν τριπλάσια κλεψίματα (18-6)  και σχεδόν τα μισά λάθη (12-22).

Iron Maidan (Μαρινάκης) : Παληγιάννης 1(3κλ), Μακρής Δ. 16 (1τ, 3ασ,3κλ), Ζηρίνης 11, Μακρής Α. 4(5ρ, 3κλ), Κόντης 10, Φωτεινάκης 8(1τρ, 3κλ), Ζαχαρόπουλος, Δέλλιος 3(1)

Αντίλαλος (Ζαμπέτας) :  Λάγιος Δ. 2, Λάγιος Ν. 3(8ρ,2ασ,3κλ), Σουλτάτος 13(4), Μπαμπλέκος, Γκολές 5 (1τρ, 15ρ,4ας, 1κοψ), Λακιός 20, Θεοδώρου 15 (4τρ, 3ασ)

Τι μας άρεσε : Απίθανο φινάλε στο τέλος της κανονικής διάρκειας από δύο ομάδες που έδιναν η μία στην άλλη το παιχνίδι  με τον Αντίλαλο να δείχνει πιο καθαρό μυαλό στο τέλος!

Τι δεν μας άρεσε : Η νευρικότητα που δεν είναι καλός …συνοδοιπόρος και φάνηκε να επηρεάζει την απόδοση και των δύο ομάδων .