03/02/2020
Antilalos BC 18 20 17 12 - 67 -
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 16 14 9 15 - 54 -

Ο Antilalos υπέταξε τους Γαλάτες!

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Αντίλαλος απέναντι στους Ανυπόταχτους Γαλάτες με 67-54 το Σάββατο το απόγευμα στο βοηθητικό 6 του ΣΕΦ. Το ματς ήταν στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Development 1. Με αυτή τη νίκη ο Αντίλαλος ισοβαθμεί στην τρίτη θέση με τους Wolves, ενώ οι Γαλάτες είναι στην πέμπτη θέση.
Σε τρίποντη ραψωδία εξελίχθηκε το πρώτο ημίχρονο για τον Αντίλαλο. Οι παίκτες του Ζαμπέτα ήταν φοβερά εύστοχοι πίσω από τα 6,75 ευστοχώντας σε οχτώ στα πρώτα είκοσι λεπτά, από τέσσερα σε κάθε δεκάλεπτο. Από την άλλη οι Γαλάτες βασίστηκαν σε επιθέσεις πιο κοντά στο καλάθι με κύριο εκφραστή τους τον Λαδά και τον Καζάνα. 18-16 σκορ πρώτης περιόδου για τον Αντίλαλο, με τον Δήμου να σκοράρει έξι με δύο τρίποντα και από ένα να βάζουν οι Θεοδώρου και Δαγδιλλέλης. Καζάνας με πέντε και Λαδάς με τέσσερις καλύτεροι των Γαλατών.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αντίλαλος ανέβασε την πίεση στην άμυνα και οι Γαλάτες έχασαν την συχνή επαφή με το καλάθι που είχαν στην πρώτη περίοδο. Τα τρίποντα βοήθησαν πάλι τους γηπεδούχους, οι οποίοι στο τέλος του ημιχρόνου έχτισαν μια διαφορά της τάξης των οχτώ πόντων, 38-30. Δαγδιλλέλης με εφτά και Μεϊμάρογλου με έξι καλύτεροι του Αντίλαλου, έξι πέτυχε ο Λαδάς και τέσσερις ο Μαντάς για λογαριασμό των Γαλατών.
Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Αντίλαλος ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Με επιμέρους σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά 11-1 η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 18 πόντους, 49-31, Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 55-39 υπέρ του Αντίλαλου που είχε τον Σουλτάτο σε τρομερή κατάσταση σε αυτό το διάστημα με έξι πόντους. Για τους Γαλάτες ξεχώρισε πάλι ο Λαδάς με πέντε πόντους.
Στην τέταρτη περίοδο περιμέναμε την αντίδραση των Γαλατών, η οποία ήρθε με έξι γρήγορους πόντους και την διαφορά πλέον στους δέκα με 6'58 για το τέλος. Ο Αντίλαλος πήρε τάιμ άουτ και μόλις γύρισε στο ματς έτρεξε ένα σερί 10-3 και ουσιαστικά κλείδωσε την νίκη με το τελικό σκορ να είναι 67-54. Τέσσερις πόντοι από τον Δαγδιλέλη και τρεις από τον Θεοδώρου για τους νικητές, ο Λαδάς πρόσθεσε άλλους 11 στο ενεργητικό του.
Mvp για τον Αντίλαλο ο Θεοδώρου με 11 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 2/4 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των ηττημένων ο Λαδάς με 26 πόντους, έχοντας 4/9 βολές, 11/28 δίποντα και 0/5 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και υπέπεσε σε 1 λάθος.
Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/12 βολές, 15/37 δίποντα και 10/27 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/25 βολές, 19/46 δίποντα και 1/16 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.
Antilalos BC (Ζαμπέτας): ΜεΪμάρογλου 10 (2), Πλακίδης 2, Μάινας 5 (14ρ), Σουλτάτος 10 (2), Δαγδιλλέλης 14 (2), Μπουρίτης 4, Δήμου 7 (2), Μπαμπλέκος 4, Ηλιόπουλος, Θεοδώρου 11 (2τρ 7ασ).
Ανυπόταχτοι Γαλάτες (Τερζής): Μαντάς 12 (1), Χρόνης 2, Παπαγεωργίου, Μπετχαβάς, Γαλάνης, Φώτου, Καζάνας 9 (11ρ), Λαδάς 26 (13ρ 7ασ), Ανδρικόπουλος 5 (6ρ).
Τι μας άρεσε: Το πολύ ώριμο παιχνίδι του Αντίλαλου.