24/11/2019
Lyonmen 24 13 14 12 - 63 -
ThunderDogs 15 16 15 11 - 57 -

Ο… Αντρίκος των Lyonmen!

Επιστροφή στις νίκες για τους Lyonmen στον τρίτο όμιλο της Master League, καθώς στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής επικράτησαν δύσκολα των ThunderDogs με 63-57 στο κλειστό του Κολωνού, έχοντας σε μεγάλα κέφια τον Θεοδώρου με 21 πόντους και 5/8 τρίποντα!

Αν και έχαναν με 4-10 στο πρώτο πεντάλεπτο, οι Lyonmen έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +9, 24-15, με τους Θεοδώρου και Δημητρίου να κάνουν όργια με 10 και 7 πόντους, αντίστοιχα, και τον Φραντζέσκο να ευστοχεί από την περιφέρεια. Ο Πρισιμιτζάκης με 8 πόντους και ο Σεφέρης με 5 ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Στα μέσα της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 29-18, πηγαίνοντας εν τέλει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 37-31, χάρη σε 4 νέους πόντους του Δημητρίου και τριποντάκι του Θεοδώρου. Τους ThunderDogs κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Σεφέρης (7π), Πρισιμιτζάκης (4π) και Αλεβίζος (3π), ενώ ένα δίποντο πρόσθεσε ο Φιφής.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Καπαρελιώτη συνέχισε την αντεπίθεσή της και με ακόμη 7 πόντους του Πρισιμιτζάκη, αλλά και 4 του Δημακαρέα, έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 46-46. Τα Λιοντάρια, όμως, έκλεισαν και το τρίτο δεκάλεπτο όντας σε θέση οδηγού με 51-46, με τους Μακρύγιαννη (4π), Θεοδώρου (3π) και Δημητρίου (3π) να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Σκορ τρίτης περιόδου 51-46!

Με όπλο την άμυνα και δράστες στην επίθεση τους Θεοδώρου (5π) και Αντωνίου (4π), οι Lyonmen έφτασαν στην μεγάλη νίκη με 63-57 , αφού οι 4 πόντοι του Πρισιμιτζάκη, το  τρίποντο του Αλεβίζου και τα δίποντα των Σεφέρη – Δημακαρέα δεν ήταν αρκετά για τους φιλοξενούμενους για να κάνουν την ανατροπή.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/12 βολές, 15/37 δίποντα και 9/20 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/16 βολές, 16/42 δίποντα και 5/21 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 10 λάθη.

Mvp των Lyonmen ο Θεοδώρου με 21 πόντους, έχοντας 0/2 βολές, 3/5 δίποντα και 5/8 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λαθάκια. Πολυτιμότερος των ThunderDogs ο Πρισιμιτζάκης με 23 πόντους, έχοντας 6/8 βολές, 4/10 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και υπέπεσε σε 4 λάθη.

Lyonmen (Δημητρίου): Θεοδώρου 21 (5), Μακρύγιαννης 6, Φραντζέσκος 5 (1), Γαδ, Δημητρίου 15 (3), Αντωνίου 9, Τζουβάνας 7

ThunderDogs (Καπαρελιώτης): Σεφέρης 16, Φιφής 2, Γιακιντζής, Δημακαρέας 8, Πίνας 2, Πρισιμιτζάκης 23 (3), Αλεβίζος 6 (2)

Τι μας άρεσε: Το δίδυμο «φωτιά» των Lyonmen, Θεοδώρου – Δημητρίου!