20/11/2019
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 20 17 12 14 11 74 -
Basket Maniacs 18 13 17 15 9 72 -

O «από μηχανής θεός» Παναγιώτης Κακρίδης!

Ο Παναγιώτης Κακρίδης εμφανίστηκε στο σωστό σημείο την κατάλληλη στιγμή και με ένα buzzer beater «φόλοου», έδωσε την νίκη στους Ανυπότακτους Γαλάτες στην παράταση με 74-72 κόντρα στους Basket Maniacs.

H πρώτη περίοδος, ήταν εξαιρετική και για τις δύο ομάδες, οι οποίες ήταν πολύ εύστοχες στην επίθεση. Αυτό αποτυπώνεται και στο 20-18 που ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, υπέρ των Γαλατών που είχαν σε καλή μέρα τους Λαδά και Δούστο που πέτυχαν μαζί τους 18 από τους 20 πόντους της ομάδας τους. Για τους Μανιακούς, από 5 πόντους σημείωσαν οι Πατέλης, Κωστόπουλος και Καλαμιώτης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Γιώργο Λαδά να είναι ασταμάτητος (9 πόντους), οι Ανυπότακτοι Γαλάτες κατάφεραν όχι μόνο να διατηρήσουν το προβάδισμα που είχαν, αλλά και να το αυξήσουν, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 37-31. Για την παρέα του Στασινόπουλου, 8 πόντους σημείωσε ο Κωστόπουλος, ενώ 7 πρόσθεσε και ο Καλαμιώτης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το σκηνικό της αναμέτρησης άλλαξε. Ο Αριστοτέλης Κωστόπουλος, «φόρεσε» την ηγετική του φυσιογνωμία και με ρεσιτάλ στην επίθεση (10 πόντους), βοήθησε τους Maniacs να πλησιάσουν στο πόντο, 49-48 με το τέλος της τρίτης περιόδου. Για το συγκρότημα του Τερζή, 6 πόντους σημείωσε ο Δούστος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι, χωρίς καμία ομάδα να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Ο Κωστόπουλος έκανε… «παπάδες» και οι Maniacs πήραν κεφάλι στο σκορ, δείχνοντας έτοιμοι να πάρουν την νίκη. Το λάθος τους όμως ήταν, ότι έπαιζαν με το… χρονόμετρο. Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι Γαλάτες και με τον Λαδά να βάζει κρίσιμα καλάθια, έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση με σκορ στο 63-63.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Μανιακοί ήταν καλύτεροι και κατάφεραν πάλι να έχουν το παιχνίδι στα χέρια τους. Συγκεκριμένα, η ομάδα του Στασινόπουλου, προηγήθηκε με 72-70 χάρη σε πολύ μεγάλα σουτ του Κωστόπουλου και ο Πατέλης, είχε την ευκαιρία από την γραμμή των βολών να δώσει την νίκη στην ομάδα του. Ο έμπειρος γκαρντ όμως ήταν άστοχος και ο Καλαμιώτης από υπερβολικό ζήλο έκανε φάουλ στο τρίποντο στο Λαδά, 2,8 για το τέλος. Ο Λαδάς έβαλε τις δύο πρώτες βολές, έχασε την τρίτη, πήρε το ριμπάουντ, αστόχησε και ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ με την λήξη, εμφανίστηκε ο Παναγιώτης Κακρίδης που με φόλοου, έδωσε την νίκη στους Ανυπότακτους Γαλάτες.

MVP του παιχνιδιού ήταν ο Γιώργος Λαδάς με 35 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Καλαμιώτης με 19 πόντους, 16 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 4 λάθη. Συνολικά οι νικητές είχαν 28/76 εντός πεδιάς, 4/28 τρίποντα και 14/25 βολές. Πήραν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές τη μπάλα, έκαναν 13 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, οι Basket Maniacs είχαν 24/74 εντός πεδιάς, 10/33 τρίποντα και 14/30 ελεύθερες βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ ,μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές τη μπάλα, έκαναν 10 λάθη και 2 τάπες.

Ανυπότακτοι Γαλάτες (Τερζής): Παπαγεωργίου, Κακρίδης 4, Δήμας 1, Φώτου 2, Καζάνας 9, Σταθάτος, Λαδάς 35, Ανδρικόπουλος 2, Δούστος 21.

Basket Maniacs (Στασινόπουλος): Πισκουλιάν, Κωστόπουλος 30, Καλαμιώτης 19, Πατέλης 9, Δημητριάδης 7, Σασσάς, Στενάκης 5, Γαλληρόπουλος, Νούκας 2.

Τι μας άρεσε: Φυσικά η ΜΑΤΣΑΡΑ που είδαμε και το απίστευτο καλάθι νίκης του Κακρίδη!