50
Thu 15 11 9 15 - 50 -
West Kings 16 9 14 22 - 61 -

Ο αρχηγός … ήθελε νίκη!

Βράδυ Τρίτης, στο κλειστό γυμναστήριο του Κολωνού, παρακολουθήσαμε την αναμέτρηση μεταξύ της Thunder και των West Kings, στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής της Elite, με μεγάλους νικητές τους West Kings του coach Μαρφαντά, σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι.

Η αρχή ήταν εξαιρετική για τους West Kings, με τον Πεζούλα (9) να μπαίνει αφινιασμένος στο παρκέ και να σκοράρει τους πρώτους 9 πόντους των φιλοξενούμενων, οδηγώντας τους στο 2-9, με τη Thunder όμως να απαντάει και να γυρνάει το ματς στο 15-11, πριν οι West σκοράρουν ξανά και κλείσουν το δεκάλεπτο με 15-16 μπροστά.

Η είσοδος του Στρατού Καραγιάννη βελτίωσε αμυντικά τους West Kings, με την είσοδο του Πεζούλα να δίνει επιθετική πνοή στους Βασιλιάδες ξανά. Αναστόπουλος, Σαμπάνης και Καραγιάννης έδιναν ομηρικές μάχες κάτω από τα καλάθια, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι το κλείσιμο του ημιχρόνου, όντας αρκετά άστοχες σε αυτή την περίοδο. (26-25)

Εξίσου σφιχτό και το τρίτο δεκάλεπτο, με την άμυνα να έχει κυρίαρχο ρόλο, με το σκορ να κολλάει στα μέσα της περιόδου. Ένα καλάθι και φάουλ του Δακουτρού ξύπνησε τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι με τη βοήθεια του Πεζούλα μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με αέρα τεσσάρων πόντων, με τον Λαγό και την παρέα του να σχεδιάζουν τα πλάνα τους για την αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο.

Αυτή η αντεπίθεση ίσως έπαιρνε σάρκα και οστά, αν δεν υπήρχε στο παρκέ ο Χριστοδούλου.Ο αρχηγός των West Kings έβαλε δύο τρίποντα μαχαιριές στην άμυνα της Thunder, πρόσθεσε άλλη μια βολή, δίνοντας μετά τη μπαγκέτα στον Πεζούλα να βάλει άλλο ένα, με το παιχνίδι να παίρνει το δρόμο του για τους φιλοξενούμενους West Kings, παρά τις προσπάθειες του Ζαράνη και του Μαστορίδη από Thunder, με το τελικό σκορ 50-61 να έρχεται για τους West Kings, ανεβάζοντας τους με 8-5  και άλλο στον βαθμολογικό πίνακα, βυθίζοντας παράλληλα τους Thunder στο 4-9.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Πεζούλας, με τον γκαρντ των West Kings να είναι εξαιρετικός, έχοντας 24 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη.Απο πλευράς Thunder ξεχώρισε Χρήστος Μαστορίδης έχοντας 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

Συνολικά η Thunder είχε 19/55 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 3/10 βολές, 42 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 14 λάθη. Οι West Kings είχαν συνολικά 17/53 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 6/11 βολές, 43 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 6 κλεψίματα και 15 λάθη.

Thunder ( Ζαράνης-Λαγός ): Ζαράνης 5 (5 ριμπ), Λαγός 5 (8 ριμπ), Ζαΐμης 10, Αναστόπουλος 9 (8 ριμπ), Τζούρτος 5 (5 ριμπ), Σαμπάνης 4 (9 ριμπ), Μαστορίδης 12 (4 ριμπ).

West Kings ( Μαρφαντάς ): Παπακωνσταντίνου, Τσεμπέρης Γ. 2, Κυρμίζογλου, Πεζούλας 24 (11 ριμπ), Τσεμπέρης Β , Χριστοδούλου 7, Δακουτρός 19, Καραγιάννης 2 (11 ριμπ), Φωτόπουλος 6 (8 ριμπ), Σταυρούλης 1.

Τι μας άρεσε: Το ντουέτο Πεζούλα-Δακουτρού που κουβάλησε επιθετικά τους West Kings και φυσικά ο Χριστοδούλου που με τα δύο του τρίποντα άλλαξε το μομέντουμ του ματς!