10/07/2020
Sacatemento Kings 9 17 6 16 5 53 -
ReTirees 17 16 19 15 6 73 -

Ο άθλος των ReTirees!

Αν και το -19 φάνταζε βουνό, οι ReTirees επικράτησαν των Sacatemento Kings με 67-48, ίδιο σκορ δηλαδή με το πρώτο παιχνίδι, και πήραν την πρόκριση στο Final Four της Elite League μετά τη νίκη με 53-73 στην παράταση και στον ημιτελικό θα αντιμετωπίσουν τους War Gamers!

Οι ReTirees ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι, καθώς με 5 πόντους του Κατιάκου, άλλους τόσους του Γιαμαίου και τρίποντο του Στόλη, προηγούνταν με 4-17, 4:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Στο φινάλε του δεκαλέπτου βρήκαν τρόπο να απαντήσουν οι γηπεδούχοι και με τους Καραγιαννάκη, Βαρβατάκο, Πάλλη και Νικολόπουλο να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας, μείωσαν στους 8, 9-17!

Στην δεύτερη περίοδο οι Sacatemento Kings συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με προσωπικό show του Καραγιαννάκη με 9 πόντους, πλησίασαν στους 3, 23-26, 3:00 για την ανάπαυλα. Τελικά η ομάδα του Κουσούλη πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 26-33, μετά από ακόμη 5 πόντους του Κατιάκου, 4 του Δεδούση και τρίποντο του Σακαράκη.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι ReTirees μπήκαν σεληνιασμένοι στο παρκέ και με 9 νέους πόντους του Κατιάκου και 5 του Γιαμαίου, πήραν για πρώτη φορά σκορ πρόκρισης, 32-52. Λίγα πράγματα επιθετικά σε εκείνο το διάστημα για την ομάδα του Νίκου Σιάννα, με τον Πάλλη να ξεχωρίζει με τους 4 πόντους που έβαλε. Σκορ τρίτης περιόδου 32-52!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά, με τον Πάλλη να χάνει τη μεγάλη ευκαιρία να χαρίσει την πρόκριση στην ομάδα του, όταν 1’’ για το τέλος έχασε δύο βολές, ενώ το σκορ ήταν 48-67. Έτσι το ντέρμπι οδηγήθηκε στην παράταση. Για τους Βασιλιάδες στην τέταρτη περίοδο 9 πόντους έβαλε ο Τσιρίδης, ενώ για τους φιλοξενούμενους δύο τρίποντα είχε ο Σακαράκης και από 4 πόντους οι Κατιάκος – Πλεξουσάκης.

Στην παράταση ο Πλεξουσάκης έβαλε ακόμη 4 πόντους και μαζί με τις 2/2 βολές του Κατιάκου, οδήγησαν τους «Συνταξιούχους» στη μεγάλη ανατροπή με 53-73. Ο Τσιρίδης έβαλε το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς για τους Sacatemento Kings στο έξτρα πεντάλεπτο από την περιφέρεια, ενώ από μια βολή είχαν οι Γιάννης Σιάννας και Βαρβατάκος.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα έχοντας 16/37 βολές, 14/41 δίποντα και 3/16 τρίποντα. Πήραν 31 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 17/27 βολές, 19/45 δίποντα και 6/23 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των Sacatemento Kings ο Τσιρίδης με 15 πόντους, έχοντας 3/8 βολές, 3/7 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και υπέπεσε σε 3 λάθη. Mvp των ReTirees ο Κατιάκος με 25 πόντους (double-double), έχοντας 9/11 βολές και 8/13 δίποντα. Πήρε 18 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 5 λάθη.

Sacatemento Kings (Σιάννας Ν.): Χαραλαμπίδης 2, Καραγιαννάκης 12, Τσιρίδης 15 (2), Βαρβατάκος 7, Νικολόπουλος 5, Σιάννας Γ., Πάλλης 9 (1), Θεοδωρακίδης 2

ReTirees (Κουσούλης): Σαρρής 5, Σακαράκης 9 (3), Αντωνόπουλος 3, Γιαμαίος 11 (2), Κατιάκος 25, Τσαντζαλής, Στόλης 6 (1), Πλεξουσάκης 10, Χατούνογλου, Δεδούσης 4

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα!