16/12/2019
Mpaloniakos 8 11 17 13 - 49 -
Peristeri Wardogs 15 16 9 22 - 62 -

Ο Αχιλλέας του Περιστερίου!

Την πρώτη τους νίκη στον πέμπτο όμιλο της D2-League πανηγύρισαν χθες το απόγευμα στον Κολωνό οι Peristeri Wardogs, καθώς για την έκτη αγωνιστική επικράτησαν πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 49-62 του Μπαλονιακού, έχοντας σε τρομερή μέρα τον Αχιλλέα Παπαευθυμίου με 41 πόντους!!!

Με τον Παπαευθυμίου να ξεκινάει ορεξάτος το ματς με 13 πόντους και τον Σοφό να προσθέτει 2, οι Peristeri Wardogs προηγήθηκαν με 8-15 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Ο Λεβεντούρης με 4 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 2 είχαν οι Γούλας και Παναγιωτίδης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν μέχρι και στο +13, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 19-31, χάρη σε 8 νέους πόντους του Παπαευθυμίου και βοήθειες των Χαμηλοθώρη – Λάμπρου. Δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό ούτε και στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μπαλονιακός, με τους Πετρόπουλο και Καραχάλιο να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Γούλας πήρε μπρος και με 9 δικούς του πόντους, αλλά και υριπινυα των Παπαβασιλείου – Καραχάλιου, η παρέα του Λεβεντούρη πλησίασε στο καλάθι, 34-36, 1:00 για το τέλος της τρίτης περιόδου. Τελικά οι Περιστεριώτες έκλεισαν και το τρίτο δεκάλεπτο όντας σε θέση οδηγού με 36-40, έπειτα από 4 πόντους του Παπαευθυμίου, 3 του Βελέντζα και 2 του Λάμπρου.

Η αντεπίθεση του Μπαλονιακού συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 6 πόντους του Λεβεντούρη και 4 του Γούλα, πήρε κεφάλι στο σκορ με 46-45, 4:30 για το φινάλε. Ωστόσο, ο Παπαευθυμίου φώναξε παρών και με ακόμη 16 προσωπικούς πόντους, οδήγησε τα “Πολεμόσκυλα” στην πρώτη τους νίκη με 49-62!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/17 βολές, 14/45 δίποντα και 4/31 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και έκαναν 9 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 20/28 βολές, 15/35 δίποντα και 4/17 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 22 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος για τον Μπαλονιακό ο Καραχάλιος με 6 πόντους, έχοντας 2/7 τρίποντα, ενώ μαζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Mvp των Peristeri Wardogs ο Παπαευθυμίου με 41 πόντους (double-double), έχοντας 12/14 βολές, 10/15 δίποντα και 3/8 τρίποντα. Πήρε  16 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Μπαλονιακός (Λεβεντούρης): Κατσώνης, Λεβεντούρης 12, Λιόντος 2, Σιδέρης 2, Πετρόπουλος 6, Γούλας 15 (1), Παναγιωτίδης 2, Παπαβασιλείου 4 (1), Καραχάλιος 6 (2)

Peristeri Wardogs (Σοφός): Καρακατσάνης Κ. 2, Καρακατσάνης Α., Λάμπρου 8, Σοφός 4, Βελέντζας 3, Χαμηλοθώρης 4 (1), Παπαευθυμίου 41 (3)

Τι μας άρεσε: Η εκπληκτική εμφάνιση του Παπαευθυμίου!!!