14/12/2022
Blastiakos 13 14 23 19 - 69 -
Το Τρίτο Φύλο 10 20 17 20 - 67 -

Ο Blastiakos την νίκη, το Τρίτο Φύλο τις εντυπώσεις!

Το βράδυ της Τετάρτης 14 Δεκεμβρίου στο Basketaki Arena, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, το Τρίτο Φύλο ήταν με το ένα πόδι να κάνει την έκπληξη της αγωνιστικής, όμως ο Blastiakos με μεγάλα σουτ και τρομερές άμυνες στις τελευταίες επιθέσεις, γύρισε το ματς και πήρε μία τεράστια νίκη με 69 – 67.

Το Τρίτο Φύλο ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε με Καρυτιανό(4), Καστρίνιο, Παππά και Μήτσιου να σκοράρουν, αλλά ο Blastiakos μετά το πεντάλεπτο ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του και με Προβή-Μανσαράι να βάζουν από 3 πόντους και καλάθια από Ρίτσαρντ και Μόκκα, προσπέρασαν 13 – 10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να κρατήσουν την υπερ τους διάφορα με τον Μόκκα να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής με 8 πόντους, αλλά το Τρίτο Φύλο με τον Δεληγιάννη να ντύνεται μπόμπερ με τρία τρίποντα, τον Καστρίνιο ηγετικό μέσα στην ρακέτα με 6 πόντους και τρίποντο του Τσανικίδη, πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 27 – 30.

Το τρίτο δεκάλεπτο, ήταν εντυπωσιακό επιθετικά, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και τους Μπλε τελικά να κρατούν προβάδισμα με 50 – 47. Μόκκας με 10 και Τροχαλιάς με 7 πόντους αντίστοιχα ήταν οι ηγέτες για τους προπορευόμενους , με τον Μανσαράι να δίνει την πρωτοπορία με 4 συνεχόμενους στο τέλος , ενώ για το Τρίτο Φύλο ξεχώρισε ο Πανάγος με δύο συνεχόμενα τρίποντα, με Τσανικίδη και Παππά να βάζουν επίσης από ένα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με φόρα στην τέταρτη περίοδο και με τρίποντο του Τροχαλιά και καλάθια από Μόκκα, Λόλα και Αβαγκιάν, έστειλαν την διαφορά στους δέκα(59 – 49). Σε εκείνο το σημείο, το Τρίτο Φύλο ξεκίνησε να πυροβολάει ξανά κατά ριππάς από την περιφέρεια,με Δεληγιάννη και Παππά να βάζουν από δύο τρίποντα έκαστος και με πολύτιμες βοήθειες από τον Καρυτιανό που πέτυχε 4 πόντους, προσπέρασαν 63 – 67 ενάμιση λεπτό πριν από την λήξη του παιχνιδιού. Η ομάδα του Γεροντάκη όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με τον Τροχαλιά να οδηγεί την επίθεση με 4 πόντους και τον Λόλα να βγάζει τεράστιες άμυνες στην τελευταία επίθεση, πήραν μία πολύ μεγάλη νίκη με 69 – 67.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Δημήτρης Τροχαλιάς με 20 πόντους, 16 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Καρυτιανός με 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Ο Blastiakos είχε 21 / 46 δίποντα, 4 / 19 τρίποντα, 15 / 29 βολές , κατέβασε 50 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 16 λάθη. Το Τρίτο Φύλο είχε 13 / 42 δίποντα, 12 / 36 τρίποντα, 5/9 βολές, κατέβασε 33 ριμπάουντ, μοίρασε 16 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπεπεσε σε 11 λάθη.

Blastiakos(Γεροντάκης): Ρίτσαρντ 5, Αβαγκιάν 2, Γεροντάκης 2(7ρ.), Λόλας 2, Μόκκας 25, Προβής 2(7ρ.),Τροχαλιάς 20(16ρ.), Μανσαράι 11.

Τρίτο Φύλο(Καστρίνιος):Γκάτζιας , Δεληγιάννη 15,Καρυτιανός 8(9ρ.), Καστρίνιος 10(8ρ.), Μήτσιου 5, Πανάγος 6, Παππάς 11, Τσανικίδης 6, Χαϊδεμένος 6.

Τι μας άρεσε: Η διακύμανση του σκορ σε όλο το παιχνίδι, με τον νικητή να κρίνετε στα τελευταία δευτερόλεπτα.