21/01/2020
Limoges 32 29 16 28 - 105 -
Λεγάμενοι BC 8 20 20 15 - 63 -

Ο Δαβιλάς τα έβαλε όλα, ο Γκουρβέλος τα lay up!!!

Δια περιπάτου ήρθε το ένατο ροζ φύλλο αγώνα για την Limoges, καθώς στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής της Elite League επικράτησε εύκολα της πεντάδας των Λεγάμενων με 105-63 στον Κολωνό, έχοντας έναν διαστημικό Δαβιλά με 14/14 προσπάθειες και έναν Γκουρβέλο να ΜΗΝ χάνει lay up!

Με τον Κώστα Δαβιλά να ξεκινάει σεληνιασμένος το παιχνίδι με 16 πόντους (2/2 διπ. και 4/4 τριπ.) και τους Γκουρβέλο (6π) – Αναστόπουλο (4π) να τον ακολουθούν, η Limoges έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 24 πόντων, 32-8. Ο Boboric με 4 πόντους και οι Χαϊκάλης – Γκανιάτσας με ένα δίποντο ο καθένας έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι Γάλλοι κλείδωσαν ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, καθώς με 7 πόντους του Αναστόπουλου, 6 του Δαβιλά, άλλους 6 του Γκουρβέλου και 5 του Θωμαδάκη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 33 πόντων, 61-28. Τους Λεγάμενους προσπάθησαν να κρατήσουν όρθιους σε εκείνο το διάστημα οι Γκανιάτσας και Βρεττάκος με 9 και 7 πόντους, αντίστοιχα, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Χαϊκάλης και Boboric.

Αν και κατέβασε ταχύτητα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Limoges διατήρησε εύκολα την απόσταση ασφαλείας, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο +29, 77-48, έπειτα από 6 νέους πόντους του άχαστου Δαβιλά και 4 του Ρουμελιώτη. Το δίδυμο Boboric και Βρεττάκου τραβούσε το κουπί στην επίθεση των Πειραιωτών στην τρίτη περίοδο, με τον Βασίλη να πετυχαίνει 10 πόντους και τον Δημήτρη να βάζει 8. Σκορ τρίτης περιόδου 77-48!

Στο τέταρτο και τελευταίο οι πρωταθλητές ανέβασαν εκ νέου στροφές και με δράστες τους Σταμάτη (15π) και Γκουρβέλο (6π), έφτασε στην άνετη νίκη με 105-63. Για τους Λεγάμενους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Boboric (9π), Βρεττάκος (4π) και Γκανιάτσας (2π).

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/12 βολές, 28/45 δίποντα και 12/25 τρίποντα. Πήραν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 24 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 10 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/15 βολές, 19/35 δίποντα και 4/26 τρίποντα. Μάζεψαν 24 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 12 λάθη.

Mvp της Limoges ο Δαβιλάς με 28 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 6/6 δίποντα και 4/4 τρίποντα. Μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Λεγάμενων ο Boboric με 25 πόντους, έχοντας 4/5 βολές, 9/14 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 4 λάθη.

Limoges (Σταμάτης): Θωμαδάκης 7 (1), Αναστόπουλος 13 (1), Δαβιλάς 28 (4), Σταμάτης 17 (5), Ρουμελιώτης 7 (1), Καραντζούνης 5, Παναγάτος 2, Γκουρβέλος 20 (1), Βασιλόπουλος 4, Δεληγιώργης 2

Λεγάμενοι (Χαϊκάλης): Στάντζος, Χαϊκάλης 4, Βρεττάκος 19 (3), Γκανιάτσας 15 (1), Boboric 25 (1)

Τι μας άρεσε: Το επιθετικό κρεσέντο του Δαβιλά με 14/14 προσπάθειες, αλλά και τα πολλά επιτυχημένα lay up του Γκουρβέλου!

Τι μας άρεσε περισσότερο: Το μπάσκετ που δίδαξε, εντός παρκέ αυτήν την φορά, ο Ηλίας Χαϊκάλης!