19/03/2022
Hall of Fame 12 16 17 15 - 60 -
Limoges 14 25 15 16 - 70 -

Ο Δαβιλάς την οδήγησε στη νίκη!

Στο Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Elite League , η Limoges πραγματοποίησε μια άκρως σημαντική νίκη  , καθώς επιβλήθηκε της Hall of Fame  με σκορ 60-70 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Κωνσταντίνο Δαβιλά   , καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έκλεψε μπάλες , βοήθησε στα ριμπάουντ  , μοίρασε ασίστ και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 33 πόντους στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι  με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα  πήραν το προβάδισμα  , 3-9 , οι παρέα του Ιατρού αντέδρασε και προσπέρασε με έναν , 10-9 , με τους γηπεδούχους να απαντούν και με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 2-5 να κλείνουν το δεκάλεπτο στο συν δύο , 12-14   . Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν ο Δαβιλάς με 5 πόντους , ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Σοφούλης .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι παίκτες του κόουτς Ευριπιώτη μπήκαν στο παρκέ με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , καθώς  πίεσαν στην άμυνα , κυριάρχησαν στους αιθέρες , έτρεξαν το γήπεδο και με τον Παπαδόπουλο να σκοράρει με κάθε τρόπο άνοιξαν τη ψαλίδα της διαφοράς στους 11 πόντους , 14-25 , με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να τους βρίσκει σε θέση οδηγού , με σκορ 28-39   . Ο Παπαδόπουλος πέτυχε 9 πόντους , ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Κριθαρούλας είχε 6 .

Η τρίτη περίοδος αν είχε ονοματεπώνυμο θα ήταν αυτό του Κωνσταντίνου Δαβιλά . Οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση διαρκείας μείωσαν στους δύο  , 39-41 , με τον Betsson Mvp της αναμέτρησης να αναλαμβάνει δράση , καθώς  πραγματοποιώντας εκπληκτικά πράγματα και στις δύο πλευρές του γηπέδου  σκόραρε εφτά προσωπικούς αναπάντητους πόντους , δίνοντας προβάδισμα εννέα πόντων στην ομάδα του  , 39-48 , με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος της προτελευταίας στροφής του αγώνα να δείχνει το 45-54 υπέρ των φιλοξενούμενων  . Ο Δαβιλάς  πέτυχε 13 πόντους , ενώ  ο Σαραντόπουλος είχε 8 .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Limoges μπήκε αποφασισμένη να καθαρίσει το παιχνίδι , αφού με ένα επιμέρους σκορ 3-9 αύξησε την απόσταση στους δεκατέσσερις πόντους , 48-62 , με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τη βρίσκει να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Elite League με σκορ 60-70  . Πρώτος σκόρερ ηταν ο εκπληκτικός Δαβιλάς με 6 πόντους , ενώ 6 είχε και ο Μαυρίδης  .

Betsson Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Δαβιλάς με 33 πόντους , 5 ριμπάουντ , 4 ασίστ και 5 κλεψίματα , ενώ για τους ηττημένους ο Ανδρέας Σαραντόπουλος  είχε 14 πόντους , 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ .

Η Limoges είχε 21/46 δίποντα , 6/17 τρίποντα , 10/24 βολές , 44 ριμπάουντ , 12 ασίστ ,  7 κλεψίματα  και 5 λάθη , ενώ η Hall of Fame είχε 14/32 δίποντα , 7/29 τρίποντα , 11/15 βολές , 37 ριμπάουντ , 13 ασίστ , 2 κλεψίματα  και 10 λάθη .

Hall of Fame (Ιατρού):  Ζάμπουρας 2 , Ιατρού 10 , Κοντογιάννης , Κριθαρούλας 12 , Μαυρίδης 10 , Σαραντόπουλος 14 , Σοφούλης 12  .

Limoges(Ευριπιώτης) : Δαβιλάς 33 , Καραμούζας , Καρτσωνάκης , Παπαδόπουλος 14 , Σαμπάνης 9 , Σταμάτης , Σωτηρόπουλος 7 , Τσατσάνης 7 .

Τι μας άρεσε : Η εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο του Κωνσταντίνου Δαβιλά !