29/09/2023
LazerWolves 11 9 22 10 - 52 -
Basket Maniacs 13 15 6 6 - 40 -

Ο Δημητρακόπουλος τα... χαρμόσυνα για LazersWolves!

Ένα μοιρασμένο παιχνίδι, ένα δυνατό παιχνίδι. Οι LazersWolves ήταν καλύτεροι στο παρκέ του Μαζαράκης και με καλή εμφάνιση επιβλήθηκαν των Basket Maniacs με τελικό σκορ 52-40!

Από τη στιγμή που τα πρώτα σουτ από την περιφέρεια βρήκαν στόχο, οι LazersWolves πήραν ψυχολογία και προσπάθησαν να ακολουθήσουν τον γρήγορο ρυθμό των Maniacs, με τους Μεϊκόπουλο, Παναγιωτόπουλο από τη μία και Καλαμιώτη και Τσαλή από την άλλη να... πυροβολούν και να υπογράφουν το 11-13 για Maniacs με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος. Η δεύτερη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στον Γιάννη Κεραμάρη! Ο ποιοτικός φόργουορντ των φιλοξενούμενων το πήρε... προσωπικά και με δύο τρίποντες βόμβες ανέβασε την ψυχολογία των συμπαικτών του και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 20-28 μπροστά!

Μεγάλα σουτ απο τον Παναγιωτόπουλο, τρομερή άμυνα στο αμυντικό μισό και μια εικόνα από LazersWolves η οποία εντυπωσίασε, με τους Basket Maniacs από την άλλη να μη μπορούν εκτός του Καλαμιώτη να σκοράρουν με ευκολία, με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να τους βρίσκει πίσω με 42-34. Η επιθετική τους αυτή αστοχία είναι και αυτό που τους στοίχισε την περαιτέρω αύξηση των πιθανοτήτων ηια διεκδίκηση του παιχνιδιού, με τους LazersWolves να παίρνουν το ματς με τελικό σκορ 52-40 και τον Δημητρακόπουλο καταπληκτικό!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φώτης Δημητρακόπουλος με 21 πόντους πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη. Από τους Maniacs ξεχώρισε ο Βασίλης Καλαμιώτης με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 6 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 9/28 δίποντα, 9/31 τρίποντα, 7/13 βολές, 39 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 7 κλεψίματα, 8 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/34 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 9/18 βολές, 41 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 13 λάθη.

LazerWolves (Αντωνακόπουλος): Αντωνακόπουλος, Δημητρακόπουλος 21, Μεϊκόπουλος 6, Μοσχάκης 6, Παναγιωτόπουλος 19, Τύρος, Χαντζάρας.

Basket Maniacs (Καλαμιώτης): Γρίβας 1, Δημητριάδης, Καλαμιώτης 17 (10 ριμπ.), Κεραμάρης 9, Κόπελος, Μπακόλας, Σασσάς, Στενάκης 3, Τσαλής 10.

Τί μας άρεσε: Οι δυνατές φάσεις του αγώνα!